Elazığ Valiliği


elazig valiligi
elazig valiligi

Elazığ Valiliği Protokol Listesi: Elazığ, Doğu Anadolu’da Harput kalesinin yer aldığı tepede kurulmuş şirin bir ilimizdir. Harput kalesi Urartular tarafından inşa edilmiş ve anlatılanlara göre yapımında su değil süt kullanılmıştır. Bunun sebebi de o dönemde ilimizde yer alan su kıtlığıymış. Bu kale tarihine bakıldığında Bizans, Roma ve Arapların eline geçmiştir.Elazığ’ın ilçeleri arasında Ağın, Akçakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovacılar, Maden, Palu ve Sivrice yer almaktadır.

Elazığ Valiliği Duyuruları

Elazığ’ın en yüksek dağı 2517 metre yüksekliğinde ki dağı Hacı Ali Dağı’dır.Elazığ’da gezilecek yerler Darphane, bedesten, kurşunlu camii, Ağa camii, Harput kalesi, Arslaniye medresesi, Zahiriye Medresesi, Molla Ahmet Peykevi Medresesi, 2. Derviş Beyazıd Külliyesi ve Ulucami’dir. Ayrıca tarihi Meryem Ana kilisesi de oldukça dikkat çeken yerlerden.Sofralık, kurutmalık ve şaraplık üzümlerin yetiştiği Elazığ bağlarında 37 çeşit üzüm bulunmaktadır.

Elazığ Valiliği Adresi

Öküzgözü ve boğzakara gibi sevilen şaraplık üzümlerin yanında hatun parmağı, hırsız kesmez, tilki kuyruğu, hacı kıran, yakubi, Şam, ağın gibi çok farklı lezzetlerde üzümler yetişmektedir.Tatilcilerin en çok tercih ettiği yer ise Hazar Gölü’dür. Hazar gölü Türkiye’nin en derin göllerindendir. Bu muhteşem gölümüzde batık bir şehir yer almaktadır.

Elazığ Valiliği İletişim

Ayrıca Keban baraj gölü 675 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Göl kenarında yer alan alabalık tesislerine lezzetli balıkların tadına bakma şansına sahipsiniz.Elazığ 8 köşe şapkası ile bir gakkoşlar diyarı olarak ülkemizin güzel bir şehri olarak yer almaktadır. Menengiç ağacının meyvesinden yapılan menengiç kahvesi de içmeye sizleri davet ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*