E Devlet Şifresi


e devlet sifresi
e devlet sifresi

E Devlet Şifresi: Araç sorgulama, ticari araç sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı sorgulama ve daha bir çok işlemde e-devlet şifresi kullanılır. Üzerinde T.C kimliği numarası yazan kimliğiniz ile sizin en yakınınızda bulunan E-Şifresi verebilen bir PTT merkezine ulaşın.PTT görevlisinin vereceği şifre ile başvuru formunu dolduruyorsunuz ve daha sonra içerisinde E-Devlet şifresi yer alan zarfı sadece kendiniz teslim alabiliyorsunuz.Aldığınız geçici E-Devler şifre ile E-Devlet kapısından T.C kimlik numaranız ile ‘geçici devlet şifresini gönder’ butonuna basın daha sonra sizden güvenli ve sadece sizin bileceğiniz ve unutmayacağınız bir şifre isteyecektir.Bu aşamadan sonra kendinizin belirlediği şifre ile E-Devlet uygulamalarını kullanabilirsiniz.

E Devlet Şifresi Nasıl Kullanılır

Sisteme girdikten sonra PTT şubesinden aldığınız geçici E-Devlet Giriş ile giriş yapmak için “E-Devlet Şifresi” yazan yer tıklanır. Daha sonra oluşacak ekranda T.C kimlik numaranız ve geçici e- devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra “gönder” yazan yer tıklanır.

Eğer ilk defa e-devlet şifresi ile e-devlet kapısından giriş yapıyorsanız veya e-devlet şifrenizde değişiklik yapmak istiyorsanız karşınızda farklı bir ekran oluşacaktır. Daha sonra açılan  sayfa da yazılan şeyleri dikkate alarak “değiştir” yazılan butona tıklanır. Son aşamada e devlet şifresinin başarı ile tamamlandığına dair bir yazı oluşacaktır ekranda ve aynı ekran da e-devlet şifresinin gizliliği hakkında yazılan yazılar oluşacaktır.E-Devlet şifrenizi oluştururken unutmayacağınız bir şifre verin ve şifrenizi kimse ile paylaşmayın. Eğer e devlet şifrenizi unutursanız 20 TL karşılığında yeni bir E-devlet şifresi alabilirsiniz.

Devlet Şifresi Almak İçin Ne Gereklidir

E-Devlet şifresi almak için yanınıza t.c kimliğiniz bulunduğu kimliğinizi almanız yeterlidir. PTT’de ilk şifre alımında 2 TL ücret alınmaktadır.Eğer e devlet şifreniz unutulursa dolayısıyla yeni şifre almak zorunda kalacaksınız. Daha sonra alınacak her şife için 4 TL ücret alınacaktır PTT çalışanı tarafından. İnternet üzerinden şifre alındığında veya yeni şifre almak zorunda olmadığınız takdir de sadece 2 TL ücret alınacaktır.

E-Devlet Şifresini Kimler Alabilir

E-Devlet şifresi alacak olan kişi bizzat kendisinin başvuru yapamaması ve taahhütname imzalaması gerekmektedir.Bu uygulama sizin yerinize başkasının şifre almasını engelleyecektir.Güvenlik için şifreniz bir zarf içerisinde size verilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*