E Devlet Hizmetleri


e devlet hizmetleri
e devlet hizmetleri

E Devlet Hizmetleri Nelerdir: E-devlet sayesinde, hemen hemen bütün devlet işlerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu sayede vatandaşlara büyük hizmet sunulmaktadır. E-devlet hizmetleri bununla sınırlı değildir. Vergi borçlarınızı, trafik cezalarınızı, ev borcunuzu, motorlu taşıt borcunuzu ve daha birçok kamu hizmetlerine bu hizmet sayesinde evinizden halledebilirsiniz.

E Devlet Hizmet Dökümü

E-devlet birçok hizmet sunmaktadır. Bu hizmetler şunlardan oluşmaktadır. Adalet Bakanlığı bu hizmetten içerisindedir.UYAP Portalı sayesinde avukat girişi, baro girişi, kurum girişi, vatandaş girişi hizmeti bulunmaktadır. Başbakanlık bu hizmet içerisindedir. İletişim merkezine başvuru yapma ve bu başvuruları buradan sorgulayabilirsiniz.

E Devlet İşlemleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurma yine e-devlet içerisinde yer almaktadır. Bu sayede IMEI sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hizmet içerisindedir. Cumhurbaşkanlığı sistem içerisinde yer almaktadır. Burada Cumhurbaşkanı’na yazı yazabilirsiniz. Bulunan bazı bakanlıklar ise şunlardır;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

Dışişleri Bakanlığı

Emniyet Genel Müdürlüğü

Gelir İdaresi Başkanlığı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

İçişleri Bakanlığı

İŞKUR

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü

KOSGEB

Maliye Bakanlığı

Merkezi Kayıt Kuruluş A.Ş.

Mili Savunma Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı

Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü

PTT

Sağlık Bakanlığı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

Sosyal Güvenlik Kurumu

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü

TBMM Başkanlığı

T.C. Merkez Bakanlığı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü

 E Devlet Hizmetleri Kanunu

Yukarıda yer alan bakanlıklar, kamu ve kuruluşların hepsi e-devlet sistemi içerisinde yer almaktadır. Buradaki bütün işlerinizi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız işlerin dekontlarını yazıcılarınız aracılığıyla alabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra güvenliğe önem veriniz ve adresin sol yanında kilit işaretinin çıktığına emin olunuz. E-devlet şifresini kimseyle paylaşmayınız. Çünkü her vatandaşın şifresi kendine özel olarak verilmektedir. Şifrenizi PTT şubelerinden aldıktan sonra sisteme ilk girişinizde değiştirmeniz istenecektir. Burada  aklınızda tutabilecek şifreleri seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*