Emeklilere Bayram İkramiyesi


emekli bayram ikramiyesi
emekli bayram ikramiyesi

Milyonlarca emeklinin beklediği emekli bayram ikramiye tutarları belli oldu. Her sene Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ikramiyesi olarak verilen para emekliler için önem taşıyor. Zamlı emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak, ne kadar oldu? Kimler emekli ikramiyesi alacak? (2023-2024 Ramazan Bayramı ikramiyesi)
Zamlı emekli bayram ikramiyelerinin ne zaman yatırılacağı, yüz binlerce emekli tarafından sorgulanmaya başladı. Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 2 kez ikramiye alan emekliler, bu yıl zamlı ikramiyelerin ne kadar olduğunu ve ne zaman hesaplara yatırılacağını merak ediyor. Zamlı emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak, ne kadar oldu? Kimler emekli ikramiyesi alacak?

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLDU?

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği bayram ikramiyelerine yapılacak zam açıklandı.

Partisinin Ordu mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin bayram ikramiyesinin yüzde 50 artışla 3 bin lira olacağını açıkladı.

KİMLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLECEK?

İlk ikramiye ödemesi öncesi emekli olmaya hak kazanan herkes ikramiye alabilecek. EYT’liler ya da diğer sigortalılar 31 Mart gününe kadar emeklilik için başvurmaları ve işlemlerinin bitmesi halinde ikramiye hakkı elde edecek.

Emeklilerin yanı sıra yaşlılık aylığı, ölüm aylığı ve iş görmezlik geliri alanlar, şehit yakınları, gaziler, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ikramiye alabilecek.

2024 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ KAÇ PARA?

Emeklilere ikramiye süreci 2018 yılında bin TL olarak verilmeye başlanmıştı. Ardından 1200 TL’ye çıkarılmıştı ve 2 bin liraya kadar yükselmişti. Yapılan yüzde 50 zamla birlikte emekli ikramiyeleri 3 bin TL’ye çıkarılmış oldu. Emekliler hem Ramazan Bayramı hem Kurban Bayramı için toplam 6 bin TL ikramiyeyi hesaplarında görecek. Ancak zamlı ikramiyeler için önce yasal düzenleme gerekiyor. Emekliye ikramiye düzenlemesinin yargı paketi içerisinde gelmesi bekleniyor. Bu hafta komisyon görüşmeleri yapılacak. Kanun teklifi görüşmeleri sırasında yargı paketine bu madde eklenecek. Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerin tamamlanması ve Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte yasalaşacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

Ramazan Bayramı, 10 Nisan itibarıyla idrak edilecek. Emekliye bayram ikramiyeleri ise bayramdan önceki hafta hesaplara geçiyor.

Dolayısıyla emekliler, Ramazan Bayramı haftası öndesi 1-9 Nisan tarihleri aralığında bütün ilk ikramiyeleri almış olacak.

Diğer ikramiye ödemesinin ise Kurban Bayramı öncesi 10-15 Haziran haftasında ödenmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*