Zorunlu Sağlık Sigortası Prim Affı


zorunlu saglik sigortasi prim affi
zorunlu saglik sigortasi prim affi

Zorunlu Sağlık Sigortası Nedir: 2012 yılının ilk gününden itibaren ülkedeki bütün insanlar zorunlu sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Zorunlu sağlık sigortasında yapılan yeni düzenlemelerle birlikte sağlık güvencesi olmayan ve özellikle yeşil kartı olmayan vatandaşlarda yararlanacaktır. Devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar zorunlu sağlık sigortası primlerini ödeyerek bu hizmetlerden yararlanabilecektir.18 yaşını doldurmuş ve reşit olmuş kişiler de artık prim ödemek zorunda kalacaktır.

Zorunlu Sağlık Sigortası 2017

Ancak bu kişilerin hala öğretim hayatı devam ediyorsa eğitim öğretim hayatı bitene kadar bu primler devlet tarafından ödetilmeye devam edecektir. Bir üniversite öğrencisinin zorunlu sağlık sigortası borcu gözüküyorsa bunu ödemesine gerek yoktur. Öğrenim gördüğüne dair bir belgeyle tekrar başvurduğu zaman bütün borçları silinmektedir. Üniversite öğrencisi olarak pirimler ödenmemektedir. Ya devlet ya da aile kapsamı karşısında ödenmektedir. Ancak bu uygulama 25 yaşına kadar sürmektedir.

Zorunlu Sağlık Sigortası Prim Ödeme

Sigorta borcunuzun olup olmadığı kolaylıkla artık internet aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Bir e-devlet uygulaması olan bu sistem ile https://sgk.ziraatbank.com.tr/ internet sitesinden kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda üst kısma T.C Kimlik Numaranızı girip hemen altındaki Sorgu Tipi kısmından 07. GSS PRİM-13’ ü tıklayıp rahatlıkla borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Prim Affı

Aslında asıl soru şudur; genel sağlık sigortası primi borçları nasıl hesaplanır? Bunun basit bir matematik hesabı ile yapabilirsiniz. Aile içinde toplam oluşan gelirin aile bireylerinin sayısına bölünerek bir kişi başı aile içi gelir belirlenir. Buna göre ise bir kişi başı prim ödeme planı hazırlanır. Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ünden az olan kişiler ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanır. Örnekler aşağıda teker teker verilmiştir.

Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ü ile asgari ücrete kadar olan kişiler “Asgari ücret/3 TL x %12″

Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin 2 katına kadar olan kişiler “Asgari ücret x %12″

Aylık geliri asgari ücretin 2 katından fazla olan bireyler “Asgari ücret x 2 x %12 TL” tutarında prim ödemek zorundadırlar.

Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayan vatandaşlar için;

01.01.2013 – 30.06.2013 tarihleri arası aylık 234,86 TL,

01.07.2013 – 31.12.2013 tarihleri arası aylık 245,16 TL genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*