Yozgat Valiliği


yozgat valiligi
yozgat valiligi

Yozgat Valiliği Protokol Listesi: İç Anadolu bölgesinde yer alan şirin mi şirin bir ilimizdir. Yozgat, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.   Yozgat’ta görülmesi gereken yerlerin başında Alisar Höyüğü gelmektedir.. Yöreye özgü Testi kebabını da tadılması gereken lezzetlerdendir.. Yozgat il sınırları içinde bazı antik yerleşim yerleri bulunmaktadır. Kerkenez Harabeleri, Büyüknefes-Tavium antik kenti görülmesi gereken ilginç yerlerdendir.

Yozgat Valiliği Duyuruları

Çeşka Kalası Yeraltı Şehri, Behramşah Kalesi, Alişar Höyüğü, Karabıyık köprüsü, Yozgat’ta yer alan tarihi eserler kapsamındadır. Kentte görülebilecek tarihi yapılar arasında Çapanoğlu Camii, Divanlı Köyü Camii, Başçavuş Camii, Çandır Şah Sultan Hatun Türbesi, Çerkez Bey Türbesi, Ali Çelebi Türbesi, Mahmut Çelebi Türbesi, Osmanpaşa Camii ve Türbesi, Çandır Şahruh Türbesi, Çayıralan Kümbeti Camii bulunmaktadır.

Yozgat Valiliği Adresi

Akdağmadeni İlçesinde bulunan Akdağmadeni kilisesi görülmesi gereken yerlerden biridir. Giriş kapısında 2 adet gerekçe kitabe mevcuttur. Yozgat ilinde yer alan meşhur saat kulesi, 1897 yılında yapılmıştır. Şehrin orta yerinde kurulmuştur. Oldukça uzun bir kuledir. En üst kısımda çan şeklinde bir külah vardır. Saat çanı 250 kg. ağırlığında olup, her yarım ve tam saatte bir vurmaktadır.

Yozgat Valiliği İletişim

Oldukça ilgi çekici ve görülmeye değer bir saat kulesidir.Yozgat’a gidildiğinde şifa kaynağı olan Sarıkaya kaplıcalarına mutlaka gitmelisiniz. Ayrıca Antik Kent Pteria ve Çeşka Kalesi yer altı şehri de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.Yöresel lezzetler arasında Testi kebabı, madımak ve Tandır kebabı yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*