Vergi Kimlik No Sorgulama


vergi kimlik no sorgulama
vergi kimlik no sorgulama

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama: 1 Eylül 2001 tarihinden itibaren herkes için bir vergi numarası belirlenmiştir. Çoğu işlem için uygulamada yeri olan ve bilinmesi gereken numaralardan birisidir. Türkiye Cumhuriyeti Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden öğrenebileceğiniz, doğrulama ve sorgulama yapabileceğiniz bir sistem mevcut.

Vergi No Sorgulama

19 Haziran 2001 tarihinde belirlenen Resmi Gazete Mükerrer Sayı 24437 de belirtilen Vergi Kimlik Numarası 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 8 inci maddesi uyarınca gerçek ve tüzel kişilere verilen vergi numarasını ifade eder. 1 Kasım 2006 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası vergi numarası olarak kullanılmaktadır fakat şahıs ortaklıklarında vergi numarası kullanılmaya devam edilmiştir. Resmi Gazeteye göre gerçek ve tüzel kişilerin vergi kimlik numarasını tespit etmek ve bu işlemlere ilişkin belge, hesap ve kayıtlarında vergi kimlik numaralarına da yer vermek zorundadırlar.

Vergi Numarası Sorgulama

Belirlenecek işlemlere muhatap veya taraf olan kişiler, vergi kimlik numaraları olmadığı takdirde, işlemlerin tamamlanmasından önce vergi kimlik numarası almak zorundadır. Bu gerçek kişiler ya da tüzel kişiler vergi muhatap oldukları işlemler sırasında vergi kimlik numaralarını doğru olarak bildirmek veya gerektiğinde bu numaraları tevsik için kendilerine verilmiş olan belgeyi ibraz etmekle yükümlüdürler.

Vergi Numarası Öğrenme

Vergi kimlik numaranızı öğrenmek için herhangi bir bürokratik işleme tabi tutulmanıza gerek yok. Gelişen teknoloji ve internetin kullanımının yaygınlaşması sayesinde Vergi Kimlik Numaranızı öğrenmeniz çok kolay.

E Devlet Vergi No Sorgulama

Vergi Kimlik No Sorgulama için sayfa altındaki adrese tıklayınız, sol panelde bulunan “Sorgulama” bölümüne tıkladıktan sonra karşınıza gelen pencerede Vergi Kimlik Numarası Sorgulama, E-Vergi Levhası Sorgulama, E-Vergi Levhası Doğrulama, Dilekçe Sorgulama, Özel Tüketim Vergisi 2A Ödeme Belgesi Sorgulama seçeneklerini göreceksiniz.

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi Kimlik Numaranızı öğrenmek istiyorsanız en üstte bulunan Vergi Kimlik Numarası Sorgulamayı tıklayınız. Karşınıza çıkan formda Ad ,Soy ad, Baba adı, Doğum Yılı, Doğum Yeri bölümlerini göreceksiniz. Bu bölümleri eksiksiz bir şekilde giriniz. Tüm bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Sorgula” butonuna basınız, karşınıza gelen pencerede vergi kimlik numaranızı görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*