Van Valiliği


van valiligi
van valiligi

Van Valiliği Protokol Listesi: Van, bir tarafı dağ, bir tarafı göl bir tarafı da ova olan tarihte birçok medeniyetin sahiplik ettiği tarihi, doğası ve kültürü ile güzel bir ilimizdir. Van ve gezi kelimeleri bir araya geldiğinde akla ilk gelen şu var mı yok mu kesinleşmeyen canavarı ile ünlü göl gelmektedir. Van gölü canavar var mıdır bilinmez ama eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Dünyanın en büyük soda gölü olan Van Gölü’nün dört tarafı yüksek dağlar ile çevrilidir.

Van Valiliği Duyuruları

İçinde Akdamar, Adır, Çarpanak ve kuş adaları olmak üzere dört tane ada yer almaktadır. Sabunsuz köpük verir ve deterjan kullanmadan çamaşır yıkama şansını elde edebilirsiniz. Aynı zamanda korkunç derecede tuzludur. Etrafında yapılaşma olmayan göl muhteşem güzelliğini korumaya devam etmektedir. Van gölün’ deki adalara değinmiştik. Bunların en büyüğü Akdamar adasıdır. Üzerinde ki kilisesi oldukça ünlüdür.

Van Valiliği Adresi

Görülecek yerler arasında ayrıca   Van Kalesi, Hoşap Kalesi, Ağartı Kalesi, Kef Kalesi, Çavuştepe Kalesi, Ayanıs Kalesi, Toprakkale, Aşağı ve Yukarı Anzaf Kaleleri, Akdamar Kilisesi, Adır Klisesi, Yedi Klise, Ulucami, Hüsrevpaşa Camii, Kızılcami, İzzettin Çir Camii, Kaya Çelebi Camii, Horhor Camii yer almaktadır.

Van Valiliği İletişim

Van’ın en sevimli simgesi ise Van Kedileridir. Bir gözü mavi ve bir gözü kehribar rengi olanları oldukça ünlüdür. Son derece zeki ve insan canlısıdırlar. Diğer kedigillerin aksine suya bayılırlar. Müthiş avcılık yetenekleri vardır.Van yemek kültürü de son derece özeldir. Ancak en meşhur özelliği otlu peyniridir. Van gölünü görmeden, Van kedilerini sevmeden ve Otlu peynir almadan Van’ın tadını çıkarmış olmazsınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*