Uşak Valiliği


usak valiligi
usak valiligi

Uşak Valiliği Protokol Listesi: Antik kentleri ve Karun hazineleri ile ünlü bir ilimizdir Uşak. Ciritçi kadınları, foterli amcaları, gelincik, haşhaş tarlaları, doğası, insanları, rengârenk kilimleri ile Uşak maddi manevi tüm zenginlikleri yüreğinde taşımaktadır.Dünyanın ikinci büyük kanyonu Uşak’ta yer alıyor. Ulubey kanyonu. Ulubey kanyonu tam 75 km uzunluğundadır. Ayrıca Uşak’ta Pepuza Antik kenti ve tarihi su kanallarını görebilirsiniz. Cilandras köprüsü de oldukça farklı bir köprüdür.

Uşak Valiliği Duyuruları

Bu taş köprü 24 metre uzunluğa ve 17 metre yüksekliğe sahiptir. Bu bölgede yaşayanLidyalılar parayı icat ederek insanlık tarihinde büyük yer tutmuşlarıdır. Lidyalıların ilk çağ dünyasının en zengin ülkesi olmasının nedeni Bozdağlardan çıkan ve Gediz nehrine karışan Sar deresinin içinde ki alüviyonları içerisinde ki altındır. Bu altın Lidya’nın kaderini belirlemiştir.

Uşak Valiliği Adresi

Saray entrikaları ile ülkeyi ele geçiren 3. sülalenin son kralı Kroisos babası Alyattes’in ölümünden sonra M.Ö 560 yılında tahta geçmiş ve o akıl almaz zenginliği ile ”Karun Kadar Zengin” olarak anılmaktadır. Bu krala ait olan ancak kaçak kazılarla bulunup kaçırılan ve sonrasında geri getirilen eserlere de Karun Hazineleri denilmektedir.

Uşak Valiliği İletişim

Altın, gümüş ve mermerden oluşan denizatı broşu, yonca ağızlı gümüş sürahi, hayvan başlıklı bilezikler, kanatlı güneş kursu biçimli gerdanlık ve kuyumcu kalıpları bulunmuştur.Uşak ilimizin bir simgesi de meşhur halısıdır. Ana renkleri kırmızı, lacivert ve kremdir. Uşak’ta dikkat çeken kadınların cirit sporunu yaşatmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*