TUS Sınav Sonuçları


tus sinav sonuclari
tus sinav sonuclari

Tus Sınav Sonuçları: Hayatımızda belli yerlere gelebilmek için sınavlardan geçmekteyiz. Bazen hayat sınavı bazen ise yazılı sınav olarak önümüze çıkmaktadır. İstediğimiz yerlere ulaşmak için çok küçük yaşlarda eğitim hayatına atılmak gerekmektedir. Birçok sınav sonucunda eğitim hayatımızı uzun yıllar sonra bitirip iş hayatına atılmamız bazen sınavlara bağlı olmaktadır. Birçok sınav çeşidi önümüze çıkmaktadır. Bunların bir tanesi ise TUS kısaltması ile Tıpta Uzmanlık Sınavıdır.

Tus Sonbahar Dönemi Sonuçları

TUS yani tıpta uzmanlık sınavı olarak bilinen ve başta hekimler olmak üzere yönetmelikte belirtilen mesleklerin girebildiği sınavlardır. Yönetmelikte belirtilen meslekler biyolog hariç olmak üzere, veteriner, diş hekimliği, kimya vb. meslek mensuplarını kapsamaktadır. İhtisas alanlarında uzman doktor yetiştirme amacı ile yapılan bir sınav türüdür. Bu sınavı kazananlara asistan denir ve tüzükte belirtilen eğitim süresini doldurduktan sonra hekim bu bölümden mezun olur ve uzman doktor unvanı hakkını kazanır.

Tus İlkbahar Dönemi Sonuçları

Her yıl ilkbahar ve son bahar aylarında tuş dönemleri olarak ayrılmak üzere klasikleşen sırası ile Nisan ayı ve Eylül ayının genelde ikinci Pazar günü sadece Ankara’da yapılır. Bu sınava genelde on veya on üç bin kişi katılmaktadır. Bunlardan yarısına yakını tercih yapma hakkına sahip olmaktadır. Tercih yapma hakkı kazananlar yarıya yakını bir uzmanlık alanına yerleşme imkânına kavuşurlar. Tus sınavına giren adaylar sorumlu olduğu konular tüm tıp olmak üzere totaldeki 11 ders sorumlulukları vardır. Sınavda toplam 200 soru sorulur ve süre olarak 210 dakika verilmektedir.

Sorumlu tutulan dersler anatomi, fizyoloji, histoloji, embriyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji, farmakoloji, iç hastalıkları, pediatri, genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum bilgisi, küçük stajlar derslerinden sınava giren adaylar sorumlu tutulmaktadır. Bu sınava girmek isteyen adayların başvuru zamanı ise sınavdan birkaç ay öncedir.

Tus Ek yerleştirme Sonuçları

Tus sınav sonuçlarına internet sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir. Sadece Ankara’da yapılan bu sınav sayesinde birçok aday doktorluk hakkı kazanmaktadır. Sınava giren adayların yarısı yerleşmektedir. Diğer yarısına ise bir sonraki sınav için hak verilmektedir. Verilen bu hakkın adaylar için önemli olduğu ve doktor olmak için girmek gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*