Tunceli Valiliği


tunceli valiligi
tunceli valiligi

Tunceli Valiliği Protokol Listesi: Tunceli Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer almaktadır. Kuzeyde ve batıda Munzur bağları yer almaktadır. Ortaçağ’dan kalma pertek kalesi ve Munzur vadisi Milli Parkı görülmesi gereken önemli yerlerdir. Çemişgezek, Hozati Mazgirt, Nazımiye, Ovacık, Pertek ve Pülmür ilçeleridir. Tunceli’nin %70’ini dağlar kaplamaktadır. En yüksek noktaları 2950 metre yılan dağı, 3071 metre zirve tepe ve 3123 metre karasakal dağıdır.

Tunceli Valiliği Duyuruları

Bağırpaşa Dağı en yüksek tepesi ile 3292 metredir.Tunceli aynı zamanda akarsular ile de meşhurdur. Peri Suyu, Munzur Suyu, Pülmür çayı, Hozat Deresi ve Avuşkert Deresi ve Ormanyolu Çayı başlıca akarsularıdır.Tunceli’de Sera iklimi mevcuttur. Yazlar serin ve kısa; kışlar ise uzun ve soğuk geçer. Gece ile gündüz arasında ki sıcaklık farkı oldukça yüksektir.

Tunceli Valiliği Adresi

Tunceli bitki örtüsü bakımından da yoksun bir ilimizdir. Güneyinde Keban Barajı yer almaktadır.Tunceli’nin ilçelerinden Pertek görülmesi gereken yerlerdendir. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Selçuklular zamanında yapılmış olan bir külliyeye sahiptir. Yine  Selçuklular zamanından kalan han, hamam, kale, camiler yer almaktadır.

Tunceli Valiliği İletişim

Dönemin önemli kalıntılarından olan Cıncıklı oda ise Keban barajı Gölü Suları altında kalmıştır.Tunceli yemek kültürü de oldukça farklı lezzetler ile tanışmamızı sağlamıştır. Döğürcekli içli köfte, Nahna köftesi, İşkene, Yoğurtlu köfte, Binbar Dolması, Döğme kebab, Mahluta Çorbası, Şakka Çorbası, Hırınç, Cumur gibi birçok yemek çeşidini burada deneyimleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*