Trafik Cezası Sorgulama


trafik cezasi sorgulama
trafik cezasi sorgulama

Trafik Cezaları Sorgulama: Araç sahibi kişilerin hiç karşılaşmak istemediği bir durumdur trafik cezasına maruz kalmak. Bu yüzden trafik kurallarına azami riayet etmeye çalışılır. Trafik o kadar hassas bir konudur ki en ufak bir hata sakatlanmaya hatta ölüme bile götürebilir. Arada farkında olmadan, kazara, başka araçların hatasından kaynaklanan durumlar oluyor. Birde hiçbir zaman olmaması gereken durum alkollü araç kullanmak. Asla yapılmaması gereken bir olaydır. Maalesef zaman zaman haberlerde veya gazetelerde bununla ilgili haberler okuyoruz.

Trafik Cezası Sorgulama 2018

Peki bize yazılan trafik cezalarını nereden öğrenebiliyoruz. Bu konuda başvuracağınız yer gelir idaresi başkanlığı yani hepimizin bildiği üzere vergi dairesi. Buraya bizzat gidebilir plakanızı söyleyip sorgulama yapabilirsiniz. Tabi bunun dışında direkt olarak internetten gelir dairesi başkanlığının sitesinden yapabilirsiniz.

E Devlet Trafik Cezası Sorgulama

Açılacak olan sayfadaki motorlu taşıtlar bölümüne tıkladıktan sonra motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme kısmına tıkladıktan sonra karşınıza bir form açılacak. Bu formda kısaca plaka, vatandaşlık numarası, vergi numarası, tescil tarihini yazdıktan sonra tamam tuşuna bastığınızda aracınıza ait trafik cezalarını görebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Öğrenme

Ancak bazı trafik cezalarına bu şekilde görmenizin imkanı yok. Örneğin plakaya yazılan cezalar,  bunlar ruhsat adresine geldiği için internetten öğrenme şansınız yok. Fakat ruhsatın bağlı olduğu trafik müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Son olarak e-devlet şifresiyle gelir dairesi başkanlığı bölümünde ceza sorgulamanızı yapabilirsiniz. Sorgulama ve ödeme yapacağımız yer gelir dairesi başkanlığı olup herhangi bir trafik cezası durumunda başvuracağımız yerdir.

Araç Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezalarının bir hayli yüksek olduğunu düşünürsek bu konuda dikkatli davranmak gerekir. Örneğin alkollü araç kullanmanın cezası 590 tl, hız sınırını aşmak en düşük 140 tl, ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ise 290 tl. Ayrıca puan silmede cabası. Bu cezalar düşünüldüğünde trafikte azami dikkat göstermek hem kendimiz hem de diğer insanlar için çok önem arz ediyor.

Trafik Cezası Sorgulama

Yurt dışındaki cezalar düşünüldüğünde ülkemizdeki cezalar aslında pek de caydırıcı gözükmüyor. Çünkü görülüyor ki trafik cezalarında azalma değil bilakis çoğalma var. Bu birazda anlayış meselesi. Toplum bilincinin yüksek seviyede olması gerekir ve her zaman karşı tarafa saygılı olma meselesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*