Trafik Cezası Ödeme


trafik cezasi odeme
trafik cezasi odeme

Trafik Cezası Ödeme ve Sorgulama; Trafik hayatımızda en çok kullandığımız yerdir. Eve giderken, işe giderken, okula giderken veya başka bir iş yaparken muhakkak trafikte seyir halinde olmaktayız. Genellikle trafiği araçlarla kullanmaktayız. Yaya olarak da sık sık trafiğe çıkmaktayız. Trafikte yapmış olduğumuz olumsuz davranışlar ve kurallara uymama durumda trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezası ödeme işlemi ise trafik kontrol ve denetim memurlarının vermiş olduğu makbuz veya ceza kâğıdı ile ödenmektedir. Ayrıca bizden habersiz kesilen cezalar ise araç vize ve muayenesi esnasında çıkmaktadır.

Trafik Ceza Ödemesi

Trafik cezası ödeme işlemini trafik şubeleri tarafından yapılmakta veya PTT nezdinde ödemek mümkündür. Cezanın ehli suça göre oranı artmakta ve ceza nakit veya kredi kartı ile ödenmektedir. Cezanın ne kadar olduğu hakkında bilgi sahibi değil ise e devlet kapısından öğrenmek mümkündür. Bu işlem için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınmaktadır. PTT şubelerine çalışma saatlerinde bizzat ve kimlikle giderek başvuru yapılması gerekmektedir. 1 TL hizmet bedeli karşılığında şifre almak mümkündür.

Trafik Cezası Öğrenme

Şifreyi aldıktan sonra internet üzerinden e-devlet kapısı sitesine girilmesi gerekmektedir. E-devlet kapısı sitesine bilgiler girildikten ve verilen şifre doğru şekilde yazıldıktan sonra giriş yapılmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra muhakkak e-devlet şifresini değiştirmek gerekmektedir. Akılda kalıcı şifre yapmaya özen gösterilmelidir. Aksi halde unutulan şifre bir daha başka bir şekilde temin edilememektedir. Tekrar PTT şubelerine bizzat kimlikle başvuru yaparak 4 TL karşılığında e-devlet şifresi almak mümkündür.

Trafik Ceza Puanı Sorgulama

Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki menüden trafik cezalarına bakabilmek mümkündür. Buradan trafik cezası ödemesi yapılamamaktadır. Cezayı ödemek için PTT şubelerine bizzat gitmek gerekmektedir. Taşıt trafiğine verilen cezada ruhsat, yaya trafiğine verilen cezada ise kimlik numarası gerekmektedir.

Trafik Cezası Borç Sorgulama

Trafik cezası ödeme işlemi için ceza kesilen kişinin bizzat gitmesi gerekmektedir. Ödeme işlemi için yaya trafiği cezası ise T.C kimlik kartı, taşıt trafiği cezası ise ruhsatın götürülmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin hiç yapılmaması için trafik kurallarına uymak gerekmektedir. Can ve mal güvenliği için veya başka insanlara zarar vermemek için kurallara uyulmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*