Tokat Valiliği


tokat valiligi
tokat valiligi

Tokat Valiliği Protokol Listesi: Tokat, Orta Karadeniz bölgesinde yer alan; 12 ilçesi olan bir ilimizdir. Bu ilçeleri Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt ve Zile’dir.Maşat höyükte yapılan kazılarda ortaya çıkan tabletler Tokat’ın tarihini aydınlatan son derece önemli belgeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tabletleri Tokat Müzesinde görmek mümkündür. Sebastapolis antik kenti görülmesi gereken önemli merkezlerdendir. Sulusaray’da yer almaktadır.

Tokat Valiliği Duyuruları

Burada bir tane hamam ve kilise ortaya çıkmıştır. Roma ve Bizans dönemine ait açık hava müzesi ve mozaikten insan yüzü figürü bulunan mozaik müzesi görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Tokat’ın Pazar ilçesi yakınlarında bir de mağara bulunmaktadır. Ballıca mağarası olarak adlandırılan bu mağara oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin hiçbir yerinde bulunmayan soğan sarkıtlarından meydana gelmiştir.

Tokat Valiliği Adresi

Bol oksijenli havası astım hastaları için şifa kaynağı olmasını sağlamaktadır.Almus gölü oldukça önemli ve doğal bir güzelliğe sahiptir. Almus ilçesinin ormanlarla kaplı olması birçok av hayvanını barındırabilmesi imkanını doğurmuştur. Bu av hayvanı çeşitliliği nedeniyle bir avcılık kulübü de yer almaktadır.

Tokat Valiliği İletişim

Ayı, domuz, kurt, tilki, vaşak, sansar, yabani kedi, dağ keçisi, tavşan, çulluk, üveyik, bıldırcın, kartal, atmaca gibi birçok hayvan yer almakta ve kışları yaban domuzları ile ilgili sürek avı yapılmaktadır.Tokat’ta aynı zamanda rafting, yamaç paraşütü yapabilir ve yamaç paraşütü yaparken Yeşilırmak’ın eşsiz görüntüsüne yukarıdan bakma şansını da yakalamış olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*