Taşıtlar Vergisi


tasitlar vergisi
tasitlar vergisi

Taşıtlar Vergisi Nedir: Her ülkeye ait vergi düzenlemeleri mevcuttur. Vergiler vatandaşlardan toplanarak yine vatandaşların yararına olacak şekilde devlet yada belediyeler tarafından kullanılır. Memleketini seven her vatandaş vergi vermek zorundadır. Bu bir nevi vatan sevgisiyle ilgili bir durumdur. Düzenli vergi vererek insanlar ülkelerine bir anlamda hizmette bulunmuş olur. Gerekli vergiler gerekli yerlere ulaştıktan sonra da toplanan bu vergiler hizmet olarak bize döner.

Taşıtlar Vergisi Hesaplama 2017

Ülkemizdeki vergi uygulamalarından biri ise kullandığımız taşıt veya taşıtlar vergisidir. Sahip olduğumuz taşıt yada taşıtlara ait vergileri ödemek durumundayız. Bu vergi aracımızın silindirine ve kaç model olduğuna bakılarak hesaplanır. 4 çeşit vergi tarifesi mevcuttur.1.motosiklet ve binek taşıtları 2.minibüsten başlayarak büyük araçlar. Örneğin: kamyonet, kamyon, otobüs, iş makineleri gibi.3.deniz taşıtları 4. Hava taşıtları.

Taşıtlar Vergisi Sorgulama 2017

Her taşıttaki vergi miktarında değişiklikler gözlemlenmektedir. Taşıtlarımız vergi dairelerine kayıt ve tescil edilir. Taşıtlar vergisi iki eşit parçaya bölünerek her yılın ocak ve temmuz aylarında ödenir. Taşıtlar vergileri bankalara ödeneceği gibi vergi dairelerine kredi kartıyla da ödenebilir. Ödemenin gecikmesi halinde her ay %2.5 gecikme faizi uygulanır. Vergi dairelerine ödeme yapmak için gittiğinizde yanınıza araç ruhsatını almayı unutmayın.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Taşıtlar vergisine tabii olmayan durumlar da mevcuttur.%90 ve daha fazla malul veya engelli olan vatandaşlardan adlarına kayıtlı araçlardan taşıt vergisi alınmaz. Bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu şartı aranır. Bunun dışında bilinmesi gerekenlerden bir tanesi de yaşlı araçlardan az, genç araçlardan daha fazla vergi talep edilmesidir. Motorlu taşıtlar vergisi her yıl yeni düzenlemeyle vergi ücretleri tekrar belirlenir. Önümüzdeki yı motorlu taşıtlar vergisinde %7.8 oranında bir artış yapılacaktır.

Araç Vergileri Hasaplama

Bir araç alırken buna ait vergilerinden ödenmesi gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Bütçemizi ayarlayıp bir araba sahibi olmadan önce giderlerini düşünürken taşıtlar vergisini de hesaplamak gerek. Taşıtların ağırlığına, modeline, silindirine göre değişik vergi tutarları olduğunu düşünürsek ayırdığımız bütçeye göre bir araba tercih etmemiz gerekiyor. Vergi kutsaldır. Vergi ödemek bir zorunluluktur. Son olarak araç aldığınızda bunu karayolları trafik müdürlüğüne kaydettirmemek, dolayısıyla vergi ödememeyi düşünmek çok büyük bir hatadır. Bu konudaki denetlemelerin çok sık olduğunu unutmamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*