Sivas Valiliği


sivas valiligi
sivas valiligi

Sivas Valiliği Protokol Listesi: Sivas’ta nereye baksanız bir gelenek ile karşı karşıyasınızdır. Kentin mimari özelliklerine baktığınızda en çok Selçuklu izlerini görüyorsunuz. Unesco tarafından dünya kültürel mirasları listesinde haklı yerini alan Divriği Camii ve Darüşşifası 1228 yılında yaptırılmış, taş oyma sanatının en mükemmel özelliklerini kapsayan işçilik ile yapılmış eserdir. Sivas’ın en çok dikkat çeken yeridir.Sivas’ın el sanatları ve kültür merkezi olarak hizmet veren bir medresesi bulunuyor.

Sivas Valiliği Adresi

Anadolu Selçuklu döneminde yapılan bu medresenin kapısı üzerinde ” İlim talep etmek her insana farzdır” yazmaktadır. Şifaiye medresesi ve Çifte minareli medrese ‘de Sivas’ın ilim merkezi olduğunun ve eğitime önem verildiğinin bir işaretidir.  Eski sanat okulu yenilenerek Sivas Arkeoloji Müzesine çevrilmiştir. 9 milyon yıl öncesine ait gergedan, at zürafa, kaplumbağa gibi hayvanların fosilleri bu müzede yer almaktadır.

Sivas Valiliği Duyuruları

Sivas’ın el sanatlarına bir göz atacak olursak kemik taraklar ve halı dokumacılığı karşımıza çıkar. Yine Sivas’a özgü çubukçuluk, ağızlık ve kalem yapımı gerçekleşmektedir.  Sivas yöresi ile meşhur bir de kangal köpekleri vardır. Kangal İlçesi’nin adı ile özdeşleşen bu köpekler zekaları ile ünlüdür ve herkes tarafından sevilmektedir.

Sivas Valiliği Telefonu

Sivas’ın meşhur Mihralibey konağı da Ulaş ilçesinde yer almaktadır. Binlerce yıllık geleneksel bir mutfağa sahip Sivas Madımak’ı ile ünlü bir şehirdir. Peskütan çorbası, Pancar Çorbası, Kesme çorbası, Pehli, kabak kavurması, Şalgam kavurması, patates tiritlisi, hesude tatlısı, kırım baklavası gibi özel lezzetleri tatmadan Sivas’tan dönmeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*