Sinop Valiliği


sinop valiligi
sinop valiligi

Sinop Valiliği Protokol Listesi: Kuzeyin en uç noktası Sinop’tur. Sinop’ta gezintiye başlamadan önce sıcak bir çay ile birlikte cevizli, üzümlü, kıymalı nokul yemekte yarar vardır. Sinop’ta liman çevresinde tekneleri, feneri, takaları görmek, zlemek mümkündür.Balıkçılık ile ekonomisini canlı tutan Sinop için hamsi bir ekmek sevdasıdır. Karadeniz’de avlanılan hamsinin yarısı Sinop’tan çıkar. Sinop’un şehir merkezi öyle küçüktür ki her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Sinop Valiliği Duyuruları

Sinop Arkeoloji Prehistorik döneminden Osmanlı dönemine kadar olan, eserleri kapsamaktadır. Balatlar kilisesinden getirilen ikonalar, av sahnesi heykeli, şehre ismini veren kraliçe Sinope’ye ait heykeller son derece ilgi çekicidir.Sinop Demirciköy’de yapılan kazıda ortaya çıkan amfora fırını da Sinop müzesinde sergilenmektedir.Sinop sokaklarında yürürken evlerin ahşap olduğunu göreceksiniz, cumbaları, bindirme katları ile bu evler hala eski ihtişamını korumaktadır.

Sinop Valiliği Adresi

1214 yılında Selçuklular tarafından yapılan Sinop cezaevi, Osmanlı zamanında tersane olarak kullanılmıştır. 1877 yılında hapishane olarak kullanılmaya başlanan bina 1997 tarihine kadar en azılı suçluların yattığı, kaçmanın imkânsız olduğu, tarihi ve mimarisi ile ayrı bir mekân olma özelliğini taşıyan ve ”Parmaklıklar Ardında” dizisinin çekildiği bu mekân oldukça ilgi çekmektedir.Sinop’un Ayancık ilçesinde ve çevresinde dokunan keten bezleri, kuşak ve Peştamal Boyabat, Saraydüzü ve Durağan ilçelerinde dokunan Çember, mahrama, heybe, kilim, oldukça meşhur el sanatlarıdır.

Sinop Valiliği İletişim

Bu ürünlerin tamamını Pervane Medresesinden alabilirsiniz.Sinop Sarıkum ise doğası ile kendisine hayran bırakmaktadır. Deniz, göl, kum ve orman iç içe geçmiştir. Burada İnaltı mağarası ve Akgöl yer almaktadır. İnaltı mağarasının denizden yüksekliği 1070 metredir. Son olarak Efelek ve Tatlıca şelalelerini de görmeden Sinop’tan dönmeyin diyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*