Siirt Valiliği


siirt valiligi
siirt valiligi

Siirt Valiliği Protokol Listesi: Güneydoğu Anadolu bölgemizde yer alan Siirt karasal iklimi ve sıradağları ile konumlanmış bir ilimizdir. Aydınlar, Eruh, Baykan, Pervari, Şirvan, Kurtalan Siirt’in ilçeleridir. Gezilecek ilgi çekici yerlerden birisi Botan Mağaraları’dır. Suyun direncine dayanamayarak oluşan kalker toprağının erimesi sonucu oluşmuşlardır. Botan Çayı kenarında Sağlarca kaplıcası yer almaktadır.

Siirt Valiliği Duyuruları

Beslenme bozukluğu ve romatizmal hastalıklarda, sinirsel yorgunluklarda bu kaplıcanın iyi geldiği bilinmektedir.Baçova, Herekol, Çemikari ve Cema yaylaları sene boyunca yağış almaktadırlar. Bu nedenle yemyeşil kalarak ziyaretçilerini büyülerler. Tarihi kiliseler arasında yer alan Mir Yakup Manastırı ve   Hadervis Kilisesi mutlaka görülmesi gereken ibadethanelerdendir. Siirt’teki türbeler de oldukça ilgi çekicidir.

Siirt Valiliği Adresi

Şeyh Muhammed El Hazin Türbesi, İbrahim Hakkı ve Hocası İsmail Fakirullah Türbesi, Sultan Memduh Türbesi ve Veysel Karani Türbesi Siirt’te yer alan türbelerdir. Bu türbelerden İbrahim Hakkı ve Hocası İsmail Fakirullah Türbesi ayrı bir özelliğe sahiptir. Türbe duvarındaki ufak pencereden gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart günü güneş ışığı türbe kulesinin penceresinden yansıyarak İsmail Fakirullah Hazretlerinin sandukasının baş tarafını aydınlatır.

Siirt Valiliği İletişim

Siirt’te İrun Kalesi, Şirvan Kalesi, Korkmaz Kalesi ve Derzin Kalesi görülebilecek yerler arasındadır.Cudi mağarası da görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. Siirt ili petrol yatakları ile önemli bir yere sahiptir. Siirt’in önemli ekonomik değerleri arasında gelen fıstıktır. Yurt içi ve yurt dışında en çok tercih edilen fıstık türüdür.Siirt’te yemek kültürü oldukça geniştir. Perde Pilavı, Büryan, Siirt köftesi, Rayoşu, Ayranlı Yarma özel lezzetler arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*