Seyahat İzin Belgesi Alma


Seyahat izin
Seyahat izin

Yeni tedbirler kapsamında şehirlerarası ulaşım seyahat izin belgesine bağlandı. Peki seyahat izin belgesi nasıl alınır ya da seyahat izin belgesi başvurusu yapmak istiyorsanız bu içeriğimizde sms ile ya da e devletten seyahat izin belgesi alma için yapılması gerekenleri ayrıntılı olarak bulabileceksiniz. Ülkemizde artan vaka sayıları sebebiyle bugün itibariyle iller arasındaki seyahate yasaklar getirildi. Pandeminin yayılımını önlemeyi amaçlayan bu yasaklar bazı gruplar için seyahat izin belgesi alarak yok sayılabiliyor.

Seyahat izin belgesi almak için 199 numaralı hattı arayıp başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer gerekli şartları taşıyorsanız sizi yönlendirecektir. Diğer yöntem ise e devlet seyahat izin belgesi başvuru kanalıdır. E devlet kapısından giriş yaparak şehirlerarası seyahat izin belgesi başvurusu yapabilirsiniz. E devlet giriş yaptıktan sonra içişleri bakanlığı sayfasında e-başvuru üzerinden yapılmaktadır.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Ekranı
Seyahat İzin Belgesi Başvuru Ekranı

Seyahat izin belgesi e-devlette e-başvuru üzerinden yapılmaktadır. Kayıtlı başvurunuz bulunmuyorsa Yeni Başvuru kısmına girmeniz gerekir.

Seyahat İzin Belgesi
Seyahat İzin Belgesi

Sonrasında başvuru türünü seçmelisiniz. Başvuru türünde seyahat izin işlemleri seçildikten sonra belge türünde ne için almak istediğinizi belirtmelisiniz. Buradaki seçenekler; 65 yaş altı vatandaşlarımıza özel araç seyahat izin belgesi verilmesi, 65 yaş üstü vatandaşlarımız için turizm amaçlı yurtiçi seyahat izni verilmesi ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza seyahat izin belgesi verilmesi olarak geçmektedir.

Seyahat izin belgesi formu
Seyahat izin belgesi formu

Seçimler yapıldıktan sonra bulunduğunuz ilin valiliğini seçip devam etmelisiniz. Peşinden açılan ekranda sizin devlet kayıtlarındaki adres ve iletişim bilgileriniz bulunmaktadır. Bunlar doğruysa başvurulacak taşra teşkilatını seçiyorsunuz yani ikametiniz olan ilçeyi. Ardından konu başlığını yazdıktan sonra metni dolduruyorsunuz. Elinizde seyahatinizi kolaylaştıracak belge varsa bunları yükleyebilirsiniz. Yükleme işleminden sonra gidecek olduğunuz ili seçiyor ve gidiş nedenini belirtiyorsunuz. Akabinde başvur kısmından başvurunuzu iletiyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*