Şanlıurfa Valiliği


sanliurfa valiligi
sanliurfa valiligi

Şanlıurfa Valiliği Protokol Listesi: Şanlıurfa bir peygamberler şehri olarak isimlendirilmektedir. Her köşesi ayrı bir güzeldir. Urfa denilince akla Balıklıgöl gelmektedir. Balıklı göl ile ilgili bir efsane anlatılmaktadır. Efsaneye göre Kral Nemrut, bir adamın kendisine ve putperestliğine savaş açacağını haber veren bir işaret görür. Bu adam Hz. İbrahim’dir. Ancak İbrahim sadece Nemrut’u putlarına karşı savaş açmak bir tarafa bir de kızı Zeliha’ya da gönlünü kaptırmaz mı?

Şanlıurfa Valiliği Duyuruları

Kral Nemrut bu durumu öğrenir öğrenmesine de bunun karşılığında hemen bir emir verir ve Hz. İbrahim’in yakılacaktır. Bugün Balıklı Göl’ün bulunduğu yere, kentin her yerinden görülebilecek büyüklükte bir ateş yakılır. İnsanlar buraya toplanır Ateşin karşısına denk düşen tepeye yaptırılan iki büyük sütun arasındaki mancınıkla İbrahim ateşe fırlatılır. Ancak ateş göle, odunlar ise balıklara dönüşür. O gün bugündür buradaki göl kutsal olarak bilinmektedir.

Şanlıurfa Valiliği Adresi

Gölün içerisinde yer alan balıklar da göl gibi kutsaldır. Bu balıklardan yiyen kişinin kör olacağına inanılır. Gölü ziyarete gelenler dilek diler ve dua ederler.  Urfa’da yer alan Viranşehir’de son derece önemli bir tarihi kenttir. İnsanlık tarihinin en eski yerleşkesi olarak kabul edilmektedir ve Arkeoloji açısından son derece büyük önem taşımaktadır.

Şanlıurfa Valiliği İletişim

Şanlıurfa yemek kültürüne bakıldığında et ürünlerinin ve acının öneminin ne derece büyük olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca çiğ köftesi de son derece lezzetlidir. Hatta Urfa’dan çıkan sanatçılarının güzel seslerini acı yemeye borçlu oldukları dahi söylenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*