Samsun Valiliği


samsun valiligi
samsun valiligi

Samsun Valiliği Protokol Listesi: Samsun, mücadelelerin başlangıç noktası olmuştur. Tarihten bugüne, Hititler, Frigler, Kimmerler, Miletliler, Kadın savaşçıları olan Amazonlar, Paplagonlar, Atinalılar, Persler, Makedonyalılar, Pontuslular, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi birçok millete ev sahipliği yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da attığı ilk adımla bugün ki Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini Samsun’da atmıştır.Bafra ve Çarşamba ovaları oldukça meşhurdur.

Samsun Valiliği Duyuruları

İstiklal yolu, Bandırma gemi müzesi, milli mücadele parkı görülecek yerler arasındadır.Samsun’un pidesi oldukça meşhurdur. Pidelerin kıymalısı, sucuklusu, kuşbaşılısı, peynirlisi gibi birçok çeşidi vardır.Samsun’da yer alan Reji caddesine gidildiğinde 1887 yılında Reji şirketi tarafından kurulan tütün fabrikası görülmektedir. Arkeoloji ve Etnografya müzesi Amisos hazinesi ve mozaikleri ile merakımızı cezbetmektedir.

Samsun Valiliği Adresi

Amisos kentinde bulunan bir erkek ve iki kadına ait kaya oyma mezar odasında bir takı koleksiyonu bulunmuştur. Bir altın taç, bilezikler, küpeler, kolyeler, elbise süsleri, yüzük, saç tokası, bileklikler, gerdanlıklardan oluşan hazine bu müzede görülebilir. Ayrıca Roma ve Bizans dönemine ait sikkeleri de burada görmek mümkün.Samsun’da bir de Gazi Müzesi yer almaktadır.

Samsun Valiliği İletişim

Bu müzede Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve fotoğraflar yer almaktadır. Bir de Atatürk ve silah arkadaşlarının bal mumu heykelleri bu müzede yer almaktadır.Samsun bir sanayi ve ticaret şehridir. Havayolu, limanı ve demiryolu bağlantıları ile Karadeniz ülkeleri, Tüm Cumhuriyetler ve Avrupa arasında bir köprü görevi görmektedir.Sürekli gelişen ve değişen Samsun her daim ilgi çekecek ve popüler bir şehir olmaya devam edecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*