RTÜK


rtuk
rtuk

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu; görev ve yükümlülükleri yasalarca belirlenmiş kendi içinde özerk ve tarafsız bir kamu kuruluşudur. Kurul direkt olarak Başbakan bağlı bir kuruldur. Amaçları arasında radyo ve televizyonda yapılan yayın ve programları düzenlemek, yayınların kamu hizmeti içerisinden ve yasalarca belirlenmiş uygunluklara göre yapılmasını denetleyip bu şekilde olmasını sağlamaktır.

Rtük Nedir

Ülkemizde özel radyo ve televizyon yayıncılığı ilk olarak 1990da başlamış olup herhangi bir yasal düzenleme bu konu hakkında o yıllarda yapılmamıştı. 1993 yılında gidilen anayasal değişiklikte bu özel radyo ve televizyon yayıncılığının yapılmasına onay verilmiştir.

Rtük Kaç Yılında Kuruldu

1994 yılı itibari ile ise yasa yürürlüğe girmiş ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kurulmuştur. Ülkemizde yapılan her türlü yayına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından lisan ve onay verilmesi gerekmektedir. Şu anda ülkemizde Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna karasal yayın yapan toplamda 251 televizyon kanalının ve 1078 radyo yayın kuruluşunun lisan başvurusu bulunmaktadır.

Rtük Şikayet

Ülkemizde yayında olan ise ; uydu ortamından yayın yapabilen 148 televizyon ve 53 radyo kanalı bulunurken,kablo ortamından yayın yapan 78 yayın kuruluşu bulunmaktadır. Radyo ve televizyon yayınları sayısal kayıt, arşiv ve analiz sistemi tarafından 24 saat boyunca kesintisiz ve aralıksız devam etmekte ve takip edilmektedir. Bu sistem günümüzdeki en gelişmiş teknolojiler kullanılarak TÜBİTAK ile yapılan ortak çalışmalar sonucu elde edilen bir milli projedir.

Rtük İletişim

Sistem 7 gün 24 saat çalışarak ve görev değişikliği sistemi ile sürekli olarak kayıt edilip denetlemeleri yapılmaktadır. Ayrıca RTÜK çağrı merkezi, e-posta ve web sitesi üzerinden gelen şikayetler üzerine gerekli incelemeleri yaparak gerekli yaptırımları uygulamaktadır. Üst kurul TBMM tarafından seçilen 9 kişiden oluşmaktadır. Şu anda kurulun genel başkanı Sayın Prof. Dr. Davut Dursun’ dur. Bir başkan ve bir başkan vekilinin bulunduğu üst kurulda başkanlık süresi iki yıldır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*