Rize Valiliği


rize valiligi
rize valiligi

Rize Valiliği Protokol Listesi: Doğu Karadeniz’in en güzel illerindendir Rize. Doğal güzellikleri ile göz kamaştırır. Sıcak insanları ile içimizi ısıtır. Dik yamaçlı vadileri, dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemerleri, köprüleri ve kaleleri ile muhteşem bir ilimizdir. Çamlıhemsin, Çayeli, Derepazarı, Fındılı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere ve Pazar ilçeleridir. Rize Kalesi ve Zil kalesi önemli tarihi eserlerdir.

Rize Valiliği Duyuruları

Zil kalesi Çamlıhemşin’de çam ormanları ile kaplı bir vadiye hakim noktada yer almaktadır. Kale-i Bala, Kız kalesi ve Zeleki Kalesi de Rize’de yer alan diğer kalelerdir.Rize’de yer alan Ayder kaplıcaları en önemli termallerdendir. Ayder aynı zamanda yaylası ile de dillere destan bir ilçedir.Milli park statüsünde yer alan Fırtına Vadisi dünyanın koruması gereken en önemli ekolojik bölgelerindendir. Fırtına vadisi insanın ancak ve ancak rüyalarında görebileceği kadar güzel bir yerdir.

Rize Valiliği Adresi

Dar ve derin bir vadi içerisinden akan bir dere, küçük su kaynakları, bin bir çeşit ağaçlar ve aklınıza gelin yeşil rengin bin bir tonu burada yer almaktadır. Doğa sanki bütün haşmetini ve güzelliğini sadece buraya nakşetmiş gibi. Burada turistlerin kamp yapabileceği ya da kalabileceği yerler mevcut. Ancak Ayder’de beton bina yapmak yasak olduğundan, sadece yöreye özgü mimarisi ile birbirinden muhteşem ahşap yapıları görebilme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Rize Valiliği İletişim

Rize denilince akla ilk gelen şifa kaynağı Anzer balı’dır. Bin bir derde deva bu bal sadece Sadece Anzer’de bulunan çiçeklerden elde ediliyor ve çok az üretilebildiği içinde aşırı derecece yüksek bir değerde satışa sunuluyor. Rize’de yöresel yemekler de oldukça lezzetlidir. Fasülye çorbası, Ayran çorbası, Turşu Kavurma ve Karalahana dolması, Ezme Lahana önemli yöresel yemeklerdendir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*