Patent Sorgulama


patent sorgulama
patent sorgulama

Marka Tescil Sorgulama: Patent deyince aklınıza ne geliyor? Bir şeyin patentini almak sözcüğünü çok duymuşsunuzdur. Fakat hiç merak edipte ne demek acaba bu ya da ne işe yarar diye araştırmak aklımıza gelmemiştir. Patent, bir sanaî ticari kuruluşun, imal ve satış hakkının belli bir süre için bir şahsa veya firmaya ait olduğunu gösteren devletçe onaylı resmi belge, ‘’buluş belgesi’’, ‘’uyrukluk belgesi’’ veya ‘’ihtira beratı’’.

Tescil Sorgulama

Patent in tanımı bu şekilde yapılmaktadır. Mesela bir buluş yaptınız çok iş görüyor ve bunu daha önce kimse de yapmamış. İşte bu noktada bu buluşunuzun hemen patentini almanız gerekiyor. Eğer geç kalırsanız ve aynı şeyden bir başkası yapıp alırsa onay belgesini buluşunuz boşa gidecektir.

Patent Nasıl Alınır

Patent Almak

Türk Patent Enstitüsü; kısa adı TPE olmakla birlikte bir kamu kuruluşudur ve merkezi Ankara’dadır. Patent başvurusu için gerekli bilgi ve belgeler vardır. Öncelikle patent başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu form başvuru sahibi ve buluş sahibi tarafından doldurulur. Sonra, patent başvuru ücreti başvuru sahibi ile karşı taraf arasında karşılıklı olarak yapılacak Patent Tescil Sözleşmesinde detaylı olarak yer almaktadır.

Patent Başvurusu

Daha sonra tescili talep edilen buluş konusu Patent için kısa bir tarifname ve ürüne ait varsa teknik çizimler ( teknik çözümler yoksa ürüne ait 1 adet numune ya da resim verilmesi halinde çizimler detaylı olarak firma tarafından ücretsiz olarak yapılacaktır ) Devamında ise vekâletname gelir. Burada sadece firma kaşesi yapılması ve firma yetkilisine imzalanması yeterlidir. Noter tasdiki gerekmemektedir. Şahısların isim ve soy ismi yazılarak imzalanması yeterlidir. Başvuru için yapılan işlemler bu kadardır.

Patent Öğrenmek

Patent hakkında gereken tüm işlemleri yaptınız ve meraklı bekleyiş başladı. Öncelikle Türk Patent Enstitüsü’ nün patent sorgulama sayfasına gireceğiz. Girdikten sonra karşımıza gelen sayfadaki tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmamız gerekmektedir. Bu sayfada karşımıza buluş başlığı, bülten numarası, başvuru numarası, rüçhan numarası, yayın tarihi, başvuru sahibi, buluş sahibi, başvurunun vekili ya da IPC sınıfı alanları bulunmaktadır. Bu alanları doldurarak patent sorgulamanızı yapabilir, sonucunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*