Pasaport Sorgulama


pasaport sorgulama
pasaport sorgulama

E Pasaport Sorgulama: 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanımı devam eden eski tip pasaportların 4 farklı türe sahip olması ve farklı türden pasaportların değişik kişiler adına numaralı kayıp veya sorunlu pasaport yüzünden vatandaşlar, çeşitli sorunlar yaşayabilmektedirler. Yeni tip pasaportlarda ise umuma mahsus pasaport için “U”, hususi damgalı pasaport için “S” ve hizmet damgalı pasaport için “Z” seri kodları belirlenmiş ve pasaport numaralarında benzerlik durumu ortadan kaldırılmıştır. Dolayısıyla eski tip (çipsiz ) pasaport kullanan vatandaşların, hudut kapılarından geçişlerde sorun yaşamamaları için güvenlik özelikleri artırılmış olan uzun süreli yeni tip e-pasaport almaları tavsiye edilmektedir.

Pasaport Yenileme

Uluslararası standartlarda hazırlanan e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle kullanıma sunulmuştur.  E -Pasaport başvurularınızı, Türkiye’de 81 il ve 310 İlçe Emniyet Müdürlüklerine, yurt dışında ise bağlı bulunduğunuz dış temsilcililiklere yapabilirsiniz.Yurt içinde yaşıyorsanız e-Pasaport başvurunuzu ilgili Pasaport Şubesine şahsen giderek ve sıra numarası alarak yapabilirsiniz. e-Pasaport randevu işlemleri yalnızca, e pasaport  web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-pasaport başvurularına ilişkin her türlü bilgi, görüş ve önerileriniz için e pasaport  web sitesinin, Bize Yazın bölümünden irtibata geçerek bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

E Pasaport Nasıl Alınır

Randevunuzu, bu sitede yer alan “Başvuru Durumunu Sormak İstiyorum” kısmına T.C Kimlik numaranızı ve daha önceden randevu aldığınızda e-posta adresinize gönderilmiş olan referans numaranızı girerek değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz. 30 günlük bir zaman diliminde randevunuzu en fazla 3 kere iptal edebilirsiniz. Yapmış olduğunuz e-Pasaport başvurunuzun hangi aşamada olduğunu “Başvuru Durumunu Sormak İstiyorum” başlığını tıklayarak ekranınızda görüntüleyebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü, Pasaport Daire Başkanlığı, e pasaport web sitesinin aracılığıyla izleyeceğiz yollar şu şekildedir; Randevunuzu Alın ( Sitenin Başvuru linkini kullanarak başvurunuzu yapıp randevu alabilirsiniz veya daha önceki başvurularınıza ait randevu bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.), Belgelerinizi Hazırlayın ( Başvurunuz için gelirken yanınızda bulundurmanız gereken belgeleri hazırlayın. Gerekli belgeler Online Randevu talebiniz sırasında sistem tarafından size gösterilecektir.), Başvurunuzu Yapın  ( Hazırladığınız belgelerle birlikte randevu aldığınız tarih, saat ve yerde başvurunuzu hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.)

Pasaport Numarası Sorgulama

Pasaportların teslimat süreleri, pasaport müracaatının alınmasından itibaren kamu hizmet standartlarına göre postada geçen süre hariç 2-4 gün olarak belirlenmiş ve pasaportlar belirlenen süreler içerisinde tanzim edilerek vatandaşların müracaatları esnasında beyan ettikleri adreslere gönderilmek üzere postaya verilmektedirler. Pasaportların teslimatı kamu hizmet standartları çerçevesinde taahhüt edilen sürelerde gerçekleştirilmekte olup, Emniyet Genel Müdürlüğü, Pasaport Daire Başkanlığına elden pasaport teslimi için gelen başvuru sahiplerinin talepleri karşılanmamaktadırlar.

E Devlet Pasaport Sorgulama

Çeşitli internet sitelerinde veya arama motorlarında pasaport konusu ile ilgili güncel olmayan birtakım bilgilerin bulunmasına karşın, Pasaport ile ilgili en doğru ve güncel bilgilerin edevlet adresinden takip edilmesi, teyit edilmemiş diğer sitelerde bulunan bilgilere göre işlemlere başlanılmaması vatandaşların gereksiz zaman kayıplarına yol açmaması için önemlidir.düzenlenmesine rağmen aynı seri numaralara haiz olması sebebi ile diğer ülkelerin hudut kapılarından geçişlerde veritabanlarından pasaport türü dikkate alınmadan seri numarası ile sorgu yapıldığından elinde geçerli pasaport olmasına rağmen benzer seri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*