Niğde Valiliği


nigde valiligi
nigde valiligi

Niğde Valiliği Protokol Listesi: Niğde, Kapadokya denilen bölgede yer almaktadır. Altunhisar, Çamardı, Bor, Çiftlik ve Ulukışla ilçeleri arasındadır. Aladağlar milli parkı son derece önemli turistik yeridir. Milli park içerisinde günübirlik alanlar, mola kamp alanları yer almaktadır. Doğa yürüyüşü için son derece uygundur. Yörede ki akarsularda alabalık üretimi yapılması planlanmaktadır.Niğde kalesi de görülebilecek yerler arasındadır. Selçuklular tarafından yapılmıştır.

Niğde Valiliği Duyuruları

Ali Bey Medresesi de arkeoloji müzesi olarak günümüzde ziyaret edilebilmektedir. Müzede ki Hitit, Roma ve Bizans eserlerinin yanı sıra Ihlara’da bulunmuş olan Rahibe mumyası oldukça dikkat çekmektedir. Kaya Manastırı da geçmişten günümüze oldukça korunarak gelmiş yapılardandır.İlgi çekici yerlerden biri olan Göllüdağ’da oldukça dikkat çekici yerlerdendir. Hititler tarafından yapılmış yerlerin kalıntıları bulunmaktadır.

Niğde Valiliği Adresi

Caddeler, yapılar, aslan kabartmaları olan ve tapınak olabileceği düşünülen bir yapı yer almaktadır. Niğde’nin merkezinde yer alan Ziya Paşa tarafından yer alan, kesme taştan yapılmış ve sekizgen şeklinde saat kulesidir. Karaltı kasabasında yer alan Kuşkayası Mezarlığı olarak anılan kaya mezarları yer almaktadır.Niğde’nin en önemli yerleşim merkezlerinden olan Altunhisar oldukça ilgi çeken başka bir bölgedir.Niğde’nin ekonomisini patates yükseltmektedir.

Niğde Valiliği İletişim

Nişasta oranının az olması sebebiyle lezzeti çok güzeldir. Özellikle kızartmalık olarak kullanılan Niğde patatesi yurt dışına da ihrac edilmektedir.Niğde’nin yöresel lezzetleri arasında Niğde Kuzu Söğürme, Niğde Tavası, Ekşili Pırasa Çorbası, Soğan Yahnisi, Papara, Niğde Tavası, Ayva Boranası, Zerde, Tatlı Dürüm, Çılbır, Tirit gelmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*