Nevşehir Valiliği


nevsehir valiligi
nevsehir valiligi

Nevşehir Valiliği Protokol Listesi: Nevşehir denilince akla ilk gelen Kapadokya’dır. Yılda 11 milyon turist bölgeyi ziyaret etmektedir. Ürgüp, Göreme, Avanos, Gülşehir, Hacıbektaş, Uçhisar, Ortahisar, Derinkuyu, Kaymaklı turizmin geliştiği yerlerdir. Bölgede her yıl bisiklet, araba ve motor yarışları da burada düzenlenmektedir.Dünyaca ünlü Peri bacaları mutlaka görülmesi gereken doğanın Nevşehir’e sunmuş olduğu bir hediyedir.

Nevşehir Valiliği Duyuruları

Volkanların patlaması sonucu oluşmuştur. Özkonak kasabasında bir Yer altı şehri bulunmaktadır. Hristiyanlar tarafından Romanın zulmünden kaçmak için yapılmış bir şehirdir. 13 katlıdır. Oda kapıları değirmen taşlar ile kapanmaktadır. Büyük şarap mahzenleri ve büyük yemek odaları mevcuttur.Kapadokya volkanik kayaların içerisine oyulmuş evler ile meşhur bir ilimiz hatta günümüzde burada, bu kaya evlerin otel olarak kullanılması gibi bir durum da söz konusu.

Nevşehir Valiliği Adresi

Sizde bu ilginç kayalara oyulmuş evlerde ancak süper lüks yaşam koşullarında kalma imkanına sahipsiniz.Ihlara vadisini gezdiniz, peri bacalarını gördünüz, sıra geldi meşhur balon turlarına. Balona binerek eşsiz kapadokyayı kuş bakışı görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Nevşehir Valiliği Telefonu

Avanos’ta yer alan eski Kapadokya evleri de son derece görülmeye değer, bozulmadan günümüze kadar taşınmış eserlerdir. Bu evler dizilere, filmlere konu olmuş son derece dikkat çekici özelliklere sahip yapılardır.Nevşehir’in yöresel yemekleri arasında ise testi kebabı, ağpakla, Nevşehir tavası ve ayva dolması yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*