Müstehaklık Sorgulama


mustehaklik sorgulama
mustehaklik sorgulama

 E Devlet Müstehaklık Sorgulama: Müstehaklık; kelimesinin anlamı hak edilen demektir. SGK nın bir kişinin eşini yada çocuklarını üstüne almasına denir. SGK müstehaklık belgesi; SGK ya bağlı olmak için gerekli olan belgenin ismidir. Sigortalı olarak çalışan bir kişi SGK nın vermiş olduğu hizmetten yararlanabilmesi için bu belgeye sahip olması gerekir.

SGK Müstehaklık nasıl sorgulanır ?

Sgk Müstehaklık Sorgulama

SGK müstehaklık  belgesine  sadece  4A SSK, 4B bağkur ve 4C Emekli sandığı çalışanları sahip olabilir.SGK müstehaklık,  Bu yöntemleri kullanarak müstehaklık  belgesine  sahip olabilir, istenilen yere ve kuruma verebilirsiniz.Müstehaklık Sorgulama 4A linkine tıklayarak SGK müstehaklık sorgulamasını yapabilirsiniz. BU internet sitesinde e devlet sistemine giriş yaptıktan sonra SSK Müstehaklık sorgulaması yapabilirsiniz.

Müstehaklık Sorgulama 2017

Yine aynı yol takip edilip Bağkur  içinde Müstehaklık belgesi alınabilir. Farklı olarak sadece 4B linkine tıklamanız gerekir.Müstehaklık belgesi istenilen durumlar.Daha önce sağlık kurumları için fatura ekinde istenilen müstehaklık  belgesi  aşağıda duyurulan kanunla artık istenmemektedir.Başbakanlık tarafından yayımlanan 15.06.2007 tarihinde uygulanmaya başlayan sağlık uygulama tebliğnin Sağlık kurumları için fatura eki belgeler başlıklı 25,4 no lu maddesinde müstehaklık belgelerinin asıllarının veya fotokopilerin in fatura ekinde bulunmasına dair bir hüküm bulunmamaktadır.

Müstehaklık Sorgulama Nasıl Yapılır

Müstehaklık sorgulamaya yeni sağlık sistemiyle birlikte artık gerek kalmıyor.Hastalar atık 182 numaralı telefonu arayarak özel olarak istediği bir bölüm veya hekim varsa seçiyor, yoksa operatör yardımcı oluyor ve öneride bulunuyor. Operatör hastanın T.C kimlik numarasıyla SGK dan provizyonunu alarak müstehaklık  sorgusunu tamamlıyor. Böylelikle hastanede ayrıca bir müstehaklık uygulamasına gerek kalmıyor. Operatör hastanın işlemlerini yaparak hastanın uygun gördüğü günde ve saatte randevu veriyor.

Ssk Müstehaklık Sorgulama

Randevu bilgilerini okuyarak hastaya onaylatıyor. Böylelikle çağrı merkezi hastaya verdiği randevuyu hastaneye göndermiş oluyor.Artık müstehaklık sorgulaması yerine provizyon sorgulama yapılıyor.Provizyon almak ne demektir?Sağlık hizmetlerinden yararlanma hak edişinde bir sorun olup olmadığına yönelik provizyon sorgulama sonucunun olumsuz çıkmaması durumudur. Müstehaklık  sorgulama olarak da geçen provizyon sorgulama sonrası uygun çıkması ile sağlık güvencesinde muayene , tedavi,  diş tedavisi, reçete ve ilaç işlemlerinin sorunsuz yürütüleceği anlaşılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*