Muş Valiliği


mus valiligi
mus valiligi

Muş Valiliği Protokol Listesi: Muş, kapladığı alan itibarı ile 1650 kilometrekarelik bir ova üzerine kurulmuştur. Soğuğu ile ünlü illerimizdendir. Yoğun kar yağışı ve soğuklarla geçen uzun bir kışın bitimini laleler müjdelemektedir. Lale şenlikleri de lale mevsiminde düzenlenmektedir. Muşlu’ya göre lale, yeniliğin, baharın ve güzel, bereketleri günlerin temsilcisidir.Muş’ta görülecek yerler arasında Kayalıdere Antik Kenti yer almaktadır. Burası bir Urartu askeri yerleşkesidir.

Muş Valiliği Duyuruları

Yapılan kazılarda, tapınak, kale, şarap küpleri bulunmuştur. Tunç aslan heykeli, düğmeler, ok başları, tunç iğneler ve aslan avını tasvir eden kemer parçaları bulunmuştur. Ulu Camii, Hacı Şeref Camii, Aladdin Bey Camii önemli islam kültür mirası olarak karşımıza çıkmaktadır. Ateş tapınağı olarak kullanılan Çanlı Klise ( Surp Garabet ) yabancı turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. Arak Manastırı da Kepenek Köyünde yer almaktadır.

Muş Valiliği Adresi

360 odası mevcuttur ve bunun amacı yılın özel günlerini simgelemektir. Sironk kilisesi de yıkık olmasına rağmen turistlerin ilgisini çeken başka bir ibadet yeridir. Meryem Ana Klisesi de ziyaret edilebilecek durumdadır.Muş’a yer alan hamamlar da oldukça ilgi görmektedir.

Muş Valiliği Telefonu

Aladdin Bey Hamamı, Güllü Hamam günümüzde hala hizmet vermektedir. Güllü Hamamın en farklı özelliği yapılışında kullanılan ”Türk Üçgeni” tekniğidir. Muş’ta halıcılık, keçicilik, kilimcilik, hasır örmecilik, çorap örmeciliği başlıca el sanatlarıdır. Muş’a giden herkes Muş köftesi, lahana çorbası, Çorti Aşı ve Keşkek gibi yöresel lezzetlerin tadına varmaktadır. Muş ilerleyen yıllarda yapılacak yatırımlarla bir kış sporları merkezi olacak ve misafirlerini ağırlayabilecek her türlü imkana sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*