Motorlu Taşıtlar Vergisi


motorlu tasitlar vergisi
motorlu tasitlar vergisi

Mtv Motorlu Taşıtlar Vergisi: 18 Şubat 1963 197 sayılı kanun gereğince Karayollarında hareket eden Trafik şube ve amirliklerine kayıtlı olan tüm motorlu karayolu taşıtları ile Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı uçak ve helikopterler Motorlu Taşıtlar Vergisine tabidir.

Araba Taşıt Vergisi

Ancak genel ve özel bütçeye sahip olan idareler, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler, İl Özel İdaresi, Türk Kızılay Derneği adına kayıtlı araçlar, Türkiye’de bulunan elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar, sakatlık dereceleri %90’nın üzerinde olan engellilere kayıtlı araçlar, hurdaya çıkmış araçların motorlu taşıtlar vergisi ödemeler gerekmez.

Taşıtlar Vergisi Ödeme 

Motorlu taşıtların vergisi öncelikle kanunda belirtilen tarife üzerinden aracın cinsine göre belirlenir. Örneğin aracın otomobil, kamyon, kamyonet otobüs Ya da minibüs olmasına göre kanunda belirlenmiş olan tarifeler mevcuttur.Aracın yaşı ve silindir hacmine göre bu tarifeler üzerinden miktar belirlenir.Kamyon, kamyonet ve otobüs için ise aracın yaşının yanında toplam ağırlığına da bakılarak motorlu taşıtlar vergisi hesaplanır.

 E Devlet Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi; motorlu araçların trafik siciline kayıt olması ile başlar. Ancak trafik siciline kayıt yapılacak araçlar senenin ilk 6 ayı içinde alınmış ise senenin başından; sene içinde son 6 ayında alınmış ise son 6 aylık dönemin başından itibaren başlar. Motorlu Taşıtlar Vergisi araçların kaydının silinmesi ile sona erer.Motorlu Taşıtlar Vergisi Ocak ve Temmuz ayı içinde iki eşit taksitte ödenir.

Araç Vergi Ödemeleri

Zamanında ödenmemesi durumunda ise geciken her ay için aylık %2.5 gecikme zammı ödenir. Motorlu Taşıtlar Vergisini Vergi Dairesine giderek ya da internet üzerinden kredi kartıyla ve de taksitli olarak ödeyebilirsiniz. Bunun için Tc Kimlik numaranız veya Vergi Numaranız, Plakanız, Tescil Tarihiniz gerekmektedir. Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra banka ve kredi kartı bilgileriniz ile internet üzerinden kolaylıkla Motorlu Araçlar Verginizi taksitlendirerek Ya da taksitlendirmeden ödeyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*