Mersin Valiliği


mersin valiligi
mersin valiligi

Mersin Valiliği Protokol Listesi: Akdeniz’in, Kilikya uygarlığının merkezidir Mersin. Antik kentleri, kültürü, yapısı ve doğal zenginlikleri ve yöresel lezzetleri ile herkesi büyülüyor. Kızkalesi, Ayaş antik kenti, Pampeipolis, Lamas vadisinde ki su kanalları, antik su kemerleri, milyonlarca yıllık fosilleri ile Sason kanyonu ilgi gören yerler arasındadır.Mersin geniş mi geniş sahili ile yürüyüş yapmak ve denizin o müthiş doğasına dalabilmek için ideal bir yer.

Mersin Valiliği Duyuruları

Mersin Katolik kilisesi, hem mimarisi hem de tarihi açısından çok önemli bir yere sahip. Kilisenin ön cephesinde eski bir güneş saati yer almaktadır. Her yıl Paskalya ‘da ayın ortasına kadar konserlere ev sahipliği yapıyor. 19. yy da Mersin’e gelen Aziz Mihail ve Cebrail Ortodoks kilisesi de oldukça ünlüdür.Bugün halkevi binasında da Mersin müzesi yer almaktadır.

Mersin Valiliği Adresi

Üç tane salondan meydana gelen müzenin birinci salonunda Roma döneminden kalma heykeller ve lahitler ise Nagidas Antik kentine ait bir yazıt sergileniyor. İkinci katta antik ampharalar. Yaprak ve deniz canlıları fosilleri, Y  umruktepe kazılarında çıkartılan taş ve obdisyen aletler, çömlekler, kandiller, Eski Tunç ve Urartu gibi Uygarlıklara ait cam eserler, çanaklar, kılıç, altın gümüş, bronz gibi sikkeler ile Urartu bilezikleri, kolyeler, Hitit dönemi figürler bulunuyor.

Mersin Valiliği Telefonu

En üst kısımda ise Etnografik eserlerin sergilendiği bölümde ise gümüş süs eşyaları, tabancalar, yörtük nazarlıkları, peşkirler, dokuma heybeler gibi eşyalar yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*