Mebbis İKS


mebbis iks
mebbis iks

Mebbis İks Nedir: İks’nin açılımı İlköğretim kurumu standartlarıdır. Yeni yürürlüğe giren bu sistem sayesinde veliler öğrencilerinin, öğretmenlerine ve okula internet üzerinden online olarak not verebileceklerdir. İKS’ye sadece İ.Ö.Okullarındaki kura ile seçilmiş olan örnek veli ve öğrenci grupları giriş yapabileceklerdir. Öğrenci ve veliler “İlköğretim Genel Müdürlüğünün”  internet ana sayfasının “Projeler” başlığı altında yer alan “İlköğretim Kurumları Standartları” başlığı içerisinde yer alan link üzerinden yazılıma giriş yapmaları gerekmektedir.

Mebbis İks Giriş

Sisteme erişim ve yapılması gerekenler şu şekildedir . Veli ve Öğrenci sayfamızın altındaki linkten siteyi açacaklar, açılan sayfada giriş kodunu yazacaklar, öğrenci iseniz öğrenci T.C. kimlik numaranızı, veli iseniz veli T.C. kimlik numaranızı yazacaksınız. Öğrenci okul numarasını yazdıktan sonra Giriş butonu’na tıklayacaksınız. NORMAL TEKLİ VELİ RUBRİK yazan formun en başında solda ok şeklinde sembol var, oraya tıklayınca doldurmak zorunda olduğumuz anket sonunda açılıyor.

İks Öğrenci Girişi

Her sayfada 3 soru geliyor, işaretleme yaptıktan sonra en altta kaydet devam et butonu’na basarak ilerliyorsunuz. Her satırdan birini işaretlemek zorundasınız. Anketi bitirdiğinizde anket formunuz başarıyla kaydedilmiş ve değerlendirilmesi bitirilmiştir yazacaktır. Veli tarafından kullanıcı adı ve şifresiyle İks sistemine girilen bu notlar, öğrenci veya öğretmenler tarafından görülmemektedir. Bu sayede tarafsız not sistemi işlemiş olmakla beraber,  bu sistemde bir öğretmenin, öğrencisine haksız yere kötü not veya muamelede bulunması veli tarafından sisteme bildirilirse, o öğretmen hakkında ilgili Milli Eğitim Müdürlüklerince, denetleme yapılması ve belki de yaptığı bu haksız uygulama neticesinde öğretmenin, görevinden alınmasına sebep olabilecektir.

İks Öğretmen Girişi

Fahri müfettiş olarak, oto kontrol sistemini hayata geçirmiş olacak veliler, Milli eğitim bakanlığına bildirilen bu notlar ile, öğretmenlerin ve okulların değerlendirilmesini sağlayacak, bu sistem sayesinde okulu denetlemeye gelecek bir milli eğitim müfettişinin, okul hakkında önceden olumlu veya olumsuz fikir edinmelerine yardımcı olabilecekleri gibi, aynı zamanda müfettişin okulda görevli öğretmenler hakkında da bilgi sahibi olmasına da imkan sağlamış olacaklardır. Bu sistemden bilgi sahibi olan okul ve öğretmenler görevlerini daha dikkatli ve titizlik içerisinde yerine getireceklerdir.

İks Veli Girişi

İlköğretim kurumları standartlarının belli başlı ilkeleri vardır ve bunlar şöyledir: Çocuk haklarına duyarlılık, katılımcılık, kanıt tabanlılık, destekleyicilik, tutarlılık, ölçülebilirlik, Eğitim sisteminin temel hedeflerini ve eğitim uygulamalarını geliştirme odaklılıktır. İlköğretim kurumları standartları okulların birbiriyle yarışmasını ölçmemektedir okulların kendilerini görmelerini sağlamaktadır. İks sistemi oluşturulurken Planlı okul gelişimi çalışmaları, öğretmen yeterlikleri, performans yönetim ekipleri, toplam kalite yönetim çalışmaları, çocuk dostu okul çalışmaları ve eğitimde kalite ödülü çalışmaları referans alınmıştır.

 Mebbis İks Giriş

İks ilk olarak 29.06.2011 tarihinde yürürlüğe girmiş ve Üç Yüz Yirmi Altı (326) okulda uygulanmıştır. Öğrenme ortamlarının iyileştirilmesi için sürekli izleme ve değerlendirmeye olanak sağlayan, okulların öz değerlendirmelerini yapabileceği, okul yöneticilerinin, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin sisteme veri girişi yapabildiği bir sistemdir. İks sistemi, okul standartlarını yükseltmek adına okul yönetimine ışık tutacağı gibi, Türk eğitim sistemine yepyeni bir vizyon kazandıracak gibi görünmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*