Mardin Valiliği


mardin valiligi
mardin valiligi

Mardin Valiliği Protokol Listesi: M.Ö 8000 Yılına dayanan tarihi ile tam bir kültür hazinesidir Mardin. Süslü kesme taş evlerin oluşturduğu manzara metropollerden gelen yerli ve yabancı turistleri şaşırtıyor ve bambaşka hislere kapılmalarını sağlıyor. Filmlere ve dizilere konu olan Mardin, büyüleyici otantik ortamı, gelenekleri ile herkesi kendisine hayran bırakıyor. Araç girmeyen çöp toplama işlerinin bile at eşek ve katırlarla yapıldığı Mardin, kemerler altından dehlizler ile erkesi şaşkına çeviriyor.

Mardin Valiliği Duyuruları

Bu muhteşem ilimiz he m doğal güzellikleri hem de ticari ve kültürel ilişkileri ile oldukça önemli bir konuma sahip. Bu sosyopolitik önemi nedeniyle tarih boyunca vazgeçilmez bir yer olma özelliğini sürdürmüştür.Anadolu mimarisinin özelliklerini gösterdiği ve iklime de uyum sağlayan dokusuyla Mardin evleri, taştan yapılmıştır.

Mardin Valiliği Adresi

üzerlerinde yer alan kitabeler ve hat sanatına ait örneklerle herkesi kendine hayran bırakıyor.Mardin’de gezilecek yerler arasında, Melikşah UIu Cami, Melik Mahmud camii, Zeynel Abidin Camii, Koçhisar Camii, Kasımiye medresesi, Zinciriye medresesi, Şehidiye Medresesi ve Camii, Hatuniye Medresesi, Selsel Camii, Necmettin Gazi Camii, Kasım Tuğmener Camii, Hamidiye Camii, Süleymanpaşa Camii, Secattin ve Mehmet Camii, Hamza-i Kebir Camii, Mardin müzesi, Dara ören yeri ve daha birçok tarihi yapı yer almaktadır.

Mardin Valiliği İletişim

Dara Ören yeri kaya içerisine oyulan yapılardan oluşmaktadır. Kaya mezarları, su bendi, kilise saray, çarşı ve zindan gibi yapılar yer almaktadır.Mardin’in badem şekeri, cevizli sucuğu leblebisi meşhurdur. Birbirinden güzel telkâri örnekleri de görülmeye değerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*