Malatya Valiliği


malatya valiligi
malatya valiligi

Malatya Valiliği Protokol Listesi: Binlerce yıllık tarihi eserleri ve eşsiz doğal güzellikleri ile turizm şehridir Malatya. Tekstil Sanayisi, Kayısısı, tarihi ve kültürel mekanları ile Doğu’nun incisidir. Akçadağ, Arapkir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pötürge, Yazıhan ve Yeşilyurt’tur.Malatya Nemrut Dağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen Nemrut güzelliği ile kendisine hayran bırakmaktadır.

Malatya Valiliği Duyuruları

İnanılmaz güzellikte heykelleri, meterelerce uzunlukta kitabeleri ile tarihe ışık tutan eserlere sahip olan bir ilimizdir. Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiştir. Bu topraklarda Komagene uygarlığı yaşamış ve onlara ait eserler günümüze kadar ulaşmıştır. Malatya’da görülebilecek ve günümüze kadar gelmiş öyle çok dikkat çekici eser vardır ki her biri mutlaka görülmelidir.

Malatya Valiliği Adresi

Aslantepe Höyüğü, Eşref Höyük, Samanköy Höyük, Kayatepe Höyük, Karahöyük, Kuruçay Höyük, Fethiye Höyük, Furuncu Höyük, İshak Höyük, Arga Tepesi, Kaya Mağaraları, Roma Dönemi Sur Kalıntıları, Darende Merkez Tümülüs’ü, Taşhoron Klisesi, Venk Klisesi, Zengibar Kalesi, Eski Arapgir Kalesi, Eski Arapgir Kale Köprüsü, Yeni Camii, Yusuf Ziyapaşa Camii, Çarşı Camii, Hal Fetih Minaresi, Melik Sunullah Camii, Emir Ömer Mescidi, Ak Minare Camii, Köprülü Mehmet

Malatya Valiliği Telefonu

Paşa Camii, Sütlü Minare Camii, Abdülselam Camii, Malatya Ulucamii, Karahan Camii, Cafer Paşa Camii, Arapgir Yeni Camii, Gümrükçü Osmanpaşa Camii, Molla Eyüp mescidi önemli eserlerden bazılarıdır. Malatya Kayısısı ile son derece ünlüdür. Dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmaktadır. Kağıt kebabı ve köftesi oldukça lezzetlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*