KYK Yurt Başvurusu


kyk yurt basvurusu
kyk yurt basvurusu

KYK Yurt Başvurusu Sonuçları: Üniversiteye yeni başlayan ya da üniversitede bulunup daha önce Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan bir yurtta kalmayan öğrencilerin başvuru için yapması gerekenler çok kolay.

KYK Başvuruları

Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra sadece internet yolu ile yapılabilecek bu başvurular sayfa altındaki adres üzerinden gerçekleştirilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir şey var, tercih başvuruları sırasında formda bulunan “burs,öğrenim kredisi ve katkı kredisi ile yurt istiyor musunuz” bölümlerinin boş bırakılması halinde başvurularınız değerlendirmeye dahi alınmıyor.

KYK Yurt Başvuru Sonuçları

Değerlendirme sonuçları sadece kyk adresinden açıklanıyor. Başvurularınız iki şekilde sonuçlanabilir. Bunlar, Asıl liste ve Yedek liste olarak ikiye ayrılıyor. Eğer adınız Asıl Liste içerisinde görünüyor ise açıklanan sonuçlarda girmeye hak kazandığınız yurdun adı bulunmaktadır. Eğer Yedek Listede yer alıyorsanız yani yerleştirme işleminiz yapılmadı ise Yedek Sıranız gösterilecektir.

KYK Başvuru Sonuçları

Yedek Sırası şu şekilde işliyor, eğer asıl listeye alınmış olmasına rağmen yurt başvurusunu yapmamış ya da yapılan istatistiklerde yurtta kaldığı görünen fakat istatistik şeması tamamlandıktan sonra yurttan ayrılan öğrencilerin oluşturdukları boşluklara yedek sırasına göre alım yapılıyor. Yani örneğin yedek sıranız 120 ise 119 kişilik bir boşluktan sonra yurda siz alınıyorsunuz. Yüksek lisans, ön kayıt,doktora, özel yetenek ve ara sınıf öğrencilerinin yurtlara başvuruları; YURTKUR’un sayfa altındaki adresinden internet sayfasından yapılmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu Sonuçları

Ara sınıflar için Temmuz ayı, yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim programına girecek öğrenciler için ise Eylül ayı içerisinde sonuçlar belli olmaktadır. Bu tarihler her yıl Genel Müdürlük tarafından tespit edilir ve web sayfası üzerinden duyurulur.

KYK Yurt Başvuru Sonuçları  2017-2018

Yurt kaydı var iken tatil zamanları (temmuz, ağustos ve eylül) aylarına ait ödemeleri yapmayan öğrencilerin yurt ile ilişiği kesilmesi durumunda tekrar başvuru yapabilmeleri için ara sınıflar için belirlenen tarihte ve sürede sayfa altındaki  adrese tıklayarak başvurularını yapabilmektedirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*