KYK Kredi Harç Sorgulama


kredi harc sorgulama
kredi harc sorgulama

Harç Kredisi  Sorgulama 2017: Yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulu tarafından tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı kurumca öğrenci adına Üniversite hesabına ödenen paradır. Yine aynı şekilde öğrenim kredisi borcu da normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paralardır.

KYK Harç Kredisi  Sorgulama

Katkı ve öğrenim kredisi borcu normal öğrenim süresince öğrenci adına üniversite hesaplarına ödenen miktarlara Devlet İstatistik Enstitüsü toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle belirlenir.Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan burslar karşılıksız burslardır. Ancak kredilerin belirlenmiş bir geri ödeme takvimi ile kredi ve yurtlar kurumuna geri ödenmesi gerekmektedir. Lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere göre ödeme miktarları değişiklik gösterir. Bu geri ödeme takvimi de miktarı zamanının yarısı kadar bir zamanda geri ödeme mecburidir.

Harç Kredi No Sorgulama

Örneğin 4 senelik bir fakülte mezunu en çok 2.sınıfta ödeme aldığını kabul edersek  (bu da 3 yıl ödeme alacaksınız demektir). O halde bir buçuk  yıl sonra ödemeleriniz taksitlendirilmiş olarak ve adresinize gönderilen bir posta ile başlamış olacaktır. Kredi Yurtlar Kurumuna borcu peşin bir şekilde de ödenebilir. Ancak çok büyük bir indirim söz konusu olmadığı için genelde peşin ödemem yerine taksitli geri ödeme seçeneği kullanılmaktadır.

Burs  Kredi  Sorgulama

Katkı kredisi nasıl alınır? Gerekli şarlar nelerdir?

a-1.sınıf üniversite öğrencileri ÖSYM tercih formunun arka yüzünde bulunan öğrenim kredisi almak istiyorumkısmını işaretlemesi gerekmektedir.

b-Ara sınıflarda okuyan üniversite öğrencilerinin ise 23 temmuz 3 ağustos tarihleri arasında kredi ve yurtlar kurumuna bağlı yurt müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

c-Yüksek lisans, doktora öğrencilerinin müracaatları 1-10 ekim tarihleri arasında yapılmaktadır.

Öğrenciye ödenen öğrenim/burs kredisi sorgulama

internet ten öğrenile bilinir.

Kredi Borcu  Sorgulama

Burs, öğrenim ve katkı kredisi konusunda soru ve sorunları olan öğrenciler;

Posta ile; YURTKUR Kredi Dairesi Başkanlığı Söğütözü mah.2176 sok. no:25 Çankaya/ANKARA adresine başvurabilirler.

Elektronik posta ile alanına girerek bilgi alabilirler.

Telefon ile: 444 19 61 numaralı çağrı merkezinden gerekli bilgileri alınabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*