Kütahya Valiliği


kutahya valiligi
kutahya valiligi

Kütahya Valiliği Protokol Listesi: Kütahya, Çinileri ile ünlü bir ilimizdir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İlimize yerleşen en eski halk Frigler’dir. Kütahya ilimiz Frigyalılara ait büyük bir kültür mirasını kalbinde taşımaktadır. Frig tanrıçası Kybele’ye adanmış açık hava tapınakları ve savunma amaçlı yapıları Kütahya’da yer almaktadır.Doğal güzellikleri ile de dikkat çeken Kütahya’da Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı yer almaktadır.

Kütahya Valiliği Duyuruları

Merkeze bağlı Kumarı köyünde yer alan bu 100 yıllık ağaç Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiştir ve hala meyve vermektedir. 8 metre çapı ve 25 metre yüksekliği bulunmaktadır. 400- 500 kilogram meyve vermektedir. Kasalıç Tabiatı koruma alanı da oldukça ünlüdür. Burada en çok dikkat çeken Anıt ağaçlardır. Ayrıca yaban domuzu, tilki, geyik, tavşan, porsuk ve kirpi gibi av hayvanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Kütahya Valiliği Adresi

Kütahya’nın Germiyan ilçesi de tarihi dokusu ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Ahşap konutları ile cezbedici bir yerdir. Germiyan konağı, Vakıf Konağı, İrvasa Konağı, Seyhan Konağı, Şapçı Konağı, Karaca Konağı, Şekerci Konağı ile Kütahya şehrinin mimari güzelliklerini gözler önüne seren yapılardır.

Kütahya Valiliği İletişim

Kütahya Çinileri dillere destan güzelliktedir. Kütahya’da bu muhteşem çinileri alabileceğiniz Çiniciler çarşısı mevcuttur. Kütahya Porselenleri ile de sofralarımızı ve evlerimizi süslemektedir. Bu güzel ilimizin ayrıca kaplıcaları da meşhurdur. Kütahya’ya yolunuz düşerse kabak kavuğu kavurması, Sini mantı ve pazı sarması lezzetlerini tadabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*