Kurumlar Vergisi Sorgulama


kurumlar vergisi sorgulama
kurumlar vergisi sorgulama

Kurumlar Vergisi Nedir: Kurumlar vergisi  kurumların kazançları üzerinden alınan vergi türüdür. Kurumlar belirlenmiş dönemlerdeki kazançlarının %20 kadarını vergi olarak öder. Her kurum bunu ödemekle mükelleftir. İktisadi işletmelerden alınan bir vergidir. Sermaye şirketleri, vakıf yada derneklerin iktisadi işletmeleri, kooperatifler, sermaye şirketleri bunlardan bazılarıdır.

Kurumlar Vergisi Hesaplama

Vergi çok önemli bir konudur. Her mükellef vergi ödemesini zamanında yapmalıdır. Aksi takdirde cezai müeyyideler uygulanır. Ayrıca vergi ödemek bir vatandaşlık görevidir. Bu sayede devletimiz bizden topladığı vergilerle daha güzel hizmetlerde bulunacaktır. Şüphesiz internet sorgulama yapmak için çok kolay ve hızlı bir araç. Eskiden borç sorgulaması için mutlaka vergi dairelerine başvurarak yada dilekçe vererek borç sorgulamamızı yapardık. Fakat şimdi her şey internet sayesinde çok kolay.

Kurumlar Vergisi Sorgulama 2017

Çeşitli şekillerde kurumlar verginizi sorgulama imkanına sahipseniz. numaralı telefondan aramanızı yaparak sorgulamanızı yapabilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifresine sahipseniz e-devlet adlı siteden sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında e-vergi sorgulama adı altında gelir idaresi başkanlığı sitesinden vergi kimlik numarası, vatandaşlık numarasıyla sorgulama yapabiliyorsunuz. Belediyeler ait sitelerde bu konuda hizmet vermekte. Yine vatandaşlık numaranız ve vergi numaranızla istediğiniz bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Kurumlar Vergisi Beyannamesi

Sorgulama için vergi numarası ve vatandaşlık numarası şarttır. Bu sorgulamalar içinde tavsiye edilen ise internet üzerinden online yapılandır. Bunun için yapılması gereken bir şifre kullanıcı ismi tedarik etmek. Kullanıcı kodu ve şifresi vergi dairesi tarafından verilmektedir. Güvenliğiniz için ilk girişten sonra şifrenizi mutlaka değiştiriniz. Zaten size verilen ilk şifre maliye olacaktır ki daha rahat hatırlayabileceğiniz bir şifre kullanmanız tavsiye edilir.

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır

Her yıl mart ayının son haftası vergi haftası olarak kutlanır. Vergi toplamak devletin asıl görevlerinden biridir. Toplanan vergiler örneğin okuduğunuzu okulları yaptırmak, elektrik ve su hizmetlerinin vatandaşa sunmakta kullanılır. Bunlar düşünüldüğünde alınan her vergi bize hizmet olarak döneceğini bilmemiz bizi vergimizi aksatmadan ödemeye yönlendirir.Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de vergi kaçırma cüretini gösteren insanlar çıkabiliyor. Bunun devlet tarafından alınan bir nevi haraç olarak tanımlarlar. Böyle düşünen insanlar vatandaşlık bilincine ulaşmamış insanlardır. Vergi kaçırmak vergi vermemek suçtur. Bunun sonucunda adli bir cezaya çarptırılırsınız. Cezaların yükseltileceği ise gündemde.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*