KPDS Sınav Sonuçları


kpds sinav sonuclari
kpds sinav sonuclari

KPDS Sınav Sonuçları:  Yabancı dil hayatımız boyunca gerekli olmaktadır. Genellikle iş hayatımızda yabancı dil bilmemiz iş imkanını artırmakta ve vizyon sahibi yapmaktadır. E devlet de bu anlamda yabancı dile sahip vatandaşları için iş imkanı sunmaktadır. Bu anlamda kamuya çalışan almak için sınav yapmaktadır. Kamuda yabancı dil sınavı olarak KPDS sınavı yapılmaktadır.

KPDS Sınav Soruları

KPDS sınav sonuçlarına göre devlet yabancı dil bilen personel almaktadır. KPDS sınavının açılımı ise kamu personeli dil tespit sınavıdır. Her yıl mayıs ve kasım aylarında Ankara’da düzenlenmekte olan KPDS katılımın olağandan fazla olması durumunda diğer büyük şehirlerde de yapılmaktadır. 100 soru bu sınavda sorulmaktadır. Sınav süresi ise 180 dakikadır. İngilizce, Almanca, Fransızcadan yapılacak sınavlarda çoktan seçmeli testler kullanılır. Diğer dillerde sınav, test hazırlanabildiği takdirde çoktan seçmeli, test hazırlanamadığı takdirde ise Türkçeye ve yabancı dile çeviri şeklinde yapılır.

KPDS Sınavı Soruları

Test yapılamayan sınavlarda çeviri için 150-200 kelimelik metinlerden oluşan paragraflar sorulmaktadır. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bu sınavda başarılı olan ve dereceye giren öğrenciler devlet tarafından iş imkânı sağlanmaktadır. Devlet personeli olarak görev yapma hakkı kazanmaktadırlar. Sınavlar ÖSYM tarafından gerçekleştirdiği için sorular sınav anının başlamasına kadar gizli tutulmaktadır.

KPDS Sınavı Nedir

Genellikle konular aynı olup soru çeşitleri farklılık göstermektedir. KPDS sınavı için başvuru yapan adaylar sınav yerlerine eğer Ankara dışında ikamet ediyorlarsa sınavdan bir gün öncesinde Ankara’da sınav yerinde olmaları sınav öncesinde kolaylık sağlamaktadır. Sınav başladıktan bitimine kadar ÖSYM kuralları geçerli olup hiçbir mazeret kabul edilmemektedir. Sınavda başarılı olmak için önce uyulması gereken kurallar yerine getirilmeli ve sınava iyi bir şekilde hazırlanmak en mantıklı seçim olarak göze çarpmaktadır.

KPDS Sınav Sonuçları 2017

KPDS sınav sonuçları açıklanması birkaç ay sürmektedir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılması gereken işlemlerin eksiksiz olarak adaylar tarafında yapılması gerekmektedir. Yapılan her işlemin adayların bizzat yapması zorunluluğu aranmaktadır. Sınav sonuçlarının ardından başarılı olanlar devlet personeli olmaya hak kazanmaktadır. Farklı kriterleri olan adayların sınavdan önce muhakkak bu kriterleri bildirmesi gerekmektedir. Aksi halde sınav esnasında ve sonrasında oluşacak sorunlar ÖSYM bağlamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*