Kırşehir Valiliği


kirsehir valiligi
kirsehir valiligi

Kırşehir Valiliği Protokol Listesi: Binlerce yıldır çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi eserleri, yer altı şehirleri, zengin termal kaynakları ve Seyfe Gölü ile son derece önemli görülecek yerlere sahiptir.Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman ve Mucur ilçeleri arasında yer almaktadır. Cacabey medresesi, Ahi Evran camii ve türbesi, Lale Camii, Melikgazi Kümbeti, Aşıkpaşa Türbesi, Cacabey Türbesi, Süleyman Türkmani, Muhterem Hatun ve Yunus Emre Türbesi görülebilecek yerler arasındadır.

Kırşehir Valiliği Duyuruları

Derafakılı kiliseleri de Hristiyan tarihine ait ilk kiliselerdendir. Kırşehir de görülebilecek yerler arasında bir de Kırşehir Müzesi yer almaktadır.Mucur ilçesinde kırmızı boya madeni mevcuttur. Meşhur Seyfe Gölü de buradadır. Nesli tehlikeye düşmüş olan hayvanlardan toy ve angut kuşlarının yaşadığı bir alandır. Burada yine nesli tükenmekte olan Flamingoları görmekte mümkündür. 167 çeşit su kuşu türü yer almaktadır.

Kırşehir Valiliği Adresi

Uluslararası öneme sahip olan sulak bir alandır. Mucur ilçesi el sanatlarında da oldukça ünlüdür. Halıları son derece güzeldir. Genellikle seccade tipindedir. Desenlerde kırmızı, kahverengi, sarı, mor, yeşil renkler hâkimdir.Kaman Kırşehir’in en büyük ilçelerindendir. Hirfanlı barajını büyük bir kısmı ilçe alanında yer almaktadır.

Kırşehir Valiliği İletişim

Dulkadirli İnilmurat Yer altı şehri oldukça ilginçtir. Kaya zeminin oyulması ile iki kat olarak yapılmıştır. Saldırılardan korunma amaçlı yapılmış Geç Bizans Döneminde yapıldığı varsayılan önemli bir mekândır.Kırşehir de yemek kültürü de bambaşkadır. Yufka, bazlama, omaç, besmeç, sulu köfte,Höşmerim, Gendeme bilinen yemekleri arasındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*