Kırıkkale Valiliği


kirikkale valiligi
kirikkale valiligi

Kırıkkale Valiliği Protokol Listesi: Kırıkkale Orta Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kavşak noktası olarak konumlanmıştır.  Zengin tarihsel ve kültürel bir geçmişi olan yöre bir turizm kenti olma potansiyeli taşımaktadır.1989 yılında il olmuştur.Sulu mağara gezilecek yerlerin en başında gelmektedir. Büyük bir bölümü maden ocağı olarak açılmıştır. Toplam uzunluğu 285 metredir. Yağışlı dönemlerde tavanlardan damlayan sular dışında kupkurudur.

Kırıkkale Valiliği Duyuruları

Bu suları toplamak amacıyla havuzlar yapılmıştır.Yayla turizmi olarak gelişmiş bir yapıya sahiptir Kırıkkale. Yükseklikleri 1200 ve 1600 metre arasında yer alan yaylalar yer almaktadır. Küre Dağı’nda ki Hodar, Bedesten, Kamışlı, Sarıkaya; Koçu Dağı’ndaki Koçu, Dernek Dağlarında ki Gümüşpınar, Pehlivanlı, Suludere, Yeşilkaya önemli yaylalardır. Karakeçili ilçe merkezinde her yıl yaz aylarında Türkmen şölenleri düzenlenmektedir.

Kırıkkale Valiliği Adresi

Kurulan çadırlarda yöresel kıyafetlerini giyen halk yemekler ikram etmekte, halk oyunları ve halk müziği gösterileri ile birlikte çeşitli yarışmalar da düzenlenmektedir. Kırıkkaleliler tatil dönemlerinde bu şenliklere katılmak için özen göstermektedirler. Yayla evlerinde kalarak bu muhteşem eğlencelerin içinde yer almak son derece keyif vericidir.

Kırıkkale Valiliği Telefonu

Tarihi mekan olarak Ceritkale Kaya Mezarları da oldukça dikkat çeken önemli kalıntılardandır. Ceritkale köyünde yer almaktadırlar. Demirçağından kaldığı düşünülen bu mezarlıklar köy yakınlarında bir vadi içerisinde yer almaktadır.Kırıkkale’de bir de yüksekokul yer almakta ve ilin hareketliliğini arttırmaktadır. Yöresel lezzetleri arasında Şıra önde gelmektedir. Üzümler ile hazırlanan şıra bağbozumu zamanında toplanır ve son derece lezzetli bir pekmez yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*