Kira Vergisi Hesaplama


kira vergisi hesaplama
kira vergisi hesaplama

Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde yazılı mal ve hakların (Arazi, bina, haklar, motorlu taşıtlar vs.) kiraya verilmesinden elde edilen gelirler .“gayrimenkul sermaye iradı” olarak adlandırılırlar ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutulurlar.

Kira Gelir Vergisi Hesaplama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Kira Vergisi Hesaplama Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) Hesaplama sayfasına Kira Vergisi Hesaplaması ile alakalı bilgileri verdiğimiz link den bulabilirisiniz.  Kira Vergisi Hesaplamak için, Kira Vergisi Hesaplama Ekranındaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. Ne kadar kira vergisi ödeyeceğinizi öğrenmek için gayri safi iratlar toplamı, vergiden istisna edilen tutar, iradın tespit şekli, giderler, safi irat alanlarını doldurmanız gerekiyor .

Kira Damga Vergisi Hesaplama

Konutlarda 500tlnin üstündeki kiraların işyerinde ise kira bedeli ne olursa olsun tüm kira bedellerinin 01.11.2008 tarihinden itibaren 268 sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliğine göre banka yada PTT den yatırılma zorunluluğu getirilmiştir. Konutlarda uygulanan 500tllik sınır her konut için ayrı ayrı uygulanacaktır. Aksi takdirde cezai işlem uygulanacaktır.

Gelir Vergisi Hesaplama

2012 senesinin yıllık kira vergisi şu şekilde hesaplanır.


Bu sene yıllık 2800tl ye kadar yıllık kira vergisi alınmamaktadır.10000tl ye kadar olan gelirlerde %15, 25000tlnin 10000tl si için 1500tl, fazlasından %20,58000tlnin 25000tlsi için 4000tl, fazlası için %27,58000tl den fazlasının ise 58000tl ye kadar 13410tl,fazlası için de %35 vergi uygulanacaktır.

Kira Vergisi Hesaplama 2017

Sadece Kira geliri elde eden 60 yaş ve üzeri mükellefler ile engelli mükelleflerden, yaşlılığı, sakatlığı veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olanlar, maliyenin 444 0 189 numaralı telefonunu arayarak, isim, soy isim ve adres bilgilerini vermeleri halinde vergi dairesi görevlileri bu kişilerin adreslerine giderek beyannameleri alacak ve  bu durumdaki kişilerin işlemlerini  gerçekleştirilecektir.

Kira Vergi Hesaplama

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflerin  kira geliri beyanlarını,  Ayrıca teknolojinin sunduğu imkanları kullanarak vergi dairesine gitmeden internet  ortamında kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz Önceden Hazırlanmış olan Kira Beyanname Sistemi hayata geçirilmiştir.T.C kimlik Numaranızı ve Nüfus Cüzdanı Seri ve Sıra Numarasını girmek zorunludur.Detayları GMSİ  gelir idare başkanlığın resmi internet sitesinden bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*