Kilis Valiliği


kilis valiligi
kilis valiligi

Kilis Valiliği Protokol Listesi: Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan sınır şehirlerimizden biridir Kilis. Kilis ilimiz tarihi höyükleri, kaleleri camileri ve kebapları ile görülmesi gereken bir illerimizden biridir.Kilste görülmesi gereken yerlerden birisi Ravanda Kalesi’dir. Ravanda Kalesi Kilis’in 24 km. kuzeyinde bulunan Polateli ilçesine bağlı Ravanda Köyün’ de yer almaktadır. Etrafı açık, gökyüzü ile arkadaş olan bir dağın sipsivri tepesine kurulmuştur.

Kilis Valiliği Duyuruları

Dağın tepesi oyulmak suretiyle yapılan kalenin bugün ayakta kalan kısmı ise iç kaledir.Oylum Höyük görülmesi gereken bir başka yerdir. Anadolu, Suriye, Mezopotamya arasında yer alan oldukça büyük bir höyüktür. Stratejik bir konumda bulunan höyük, hemen her dönemde çeşitli medeniyetlerin elinde yer almıştır. Bakırtaş Çağı’ndan Helenistik Döneme kadar ki dönemde de yer alan Oylum Höyükte yapılan kazılar sonunda bölgenin tarihinin yanı sıra Ön Asya’nın da tarihine ait izlere de rastlanmıştır.

Kilis Valiliği Adresi

Ayrıca ilde bunun dışında bir çok höyük bulunmaktadır.   Akpınar, dört yanı zeytinlikler bağ ve meyve bahçeleri ile çevrili muhteşem bir tabiat güzelliğine sahip, eşsiz doğası ile bahar ve yaz aylarında Kilislileri ağırlar.  Söğütlüdere de aynen Akpınar gibi ilkbahar ve yaz aylarında eğlence ve piknik yeri olarak kullanılmaktadır.

Kilis Valiliği Telefonu

Kuzey yamaçlarından Zoppun Deresi ve Akpınar kaynaklarından akıp gelen sularının akıp geldiği yeşiliyle ve doğasıyla Kilislilerin en çok tercih ettiği mesire yerlerindendir. Kilis, bastırma, kilis kebabı, kilis tava gibi et yemekleri ile bezeli leziz bir mutfağa sahiptir. Ve konuklarını en iyi şekilde ağırlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*