Kastamonu Valiliği


kastamonu valiligi
kastamonu valiligi

Kastamonu Valiliği Protokol Listesi: Kastamonu insanlarının sıcaklığı ve çalışkanlığı ile bilinen güler yüzlü bir ilimizdir. Doğal güzellikleri, yaylaları, festivalleri ile ünlüdür.Kastamonu Sinop limanına giden ipek yolu güzergâhında yer almaktadır. Tarihten günümüze kadar gelen eserlerine göz attığımızda en başta Kastamonu kalesi gelmektedir. Bizans döneminde yapıldığı bilinmektedir. M.Ö 7 yy başlarında yapıldığı tespit edilen Ev Kaya Mezarı da ilgi çekicidir.

Kastamonu Valiliği Duyuruları

Ayrıca Sipahiler Kaya Mezarı, Kalekapı Kaya Mezarı da yer almaktadır. Gezilecek tarihi yerler arasında Doğanlar Kalesi, Zıngıllı Tepe Höyüğü, Urgancı kaya mezarı, Aygır Kalesi Kaya mezarı, Bademci Kaya Mezarı, Hobu Kayası Mezarı, İsmail Bey Hanı, Aşı Efendi Hanı, Yanık Han, Cem Sultan Hanı yer almaktadır.Doğal güzellikleri arasında yer alan ve Pınarbaşı ilçesinde bulunan Ilgarini mağarası dünyanın 4. büyüklükteki mağarasıdır. 858 metre uzunluğa ve 250 metre derinliğe sahiptir. İçerisinde ki kalıntılardan tarihte dini mekan olarak ta kullanıldığı tespitine varılmıştır. Pınarbaşı Valla Kanyonu’ da sayılı güzellikte ki yerlerdendir.

Kastamonu Valiliği Adresi

Bu kanyonda sarp kayalıklar yer almakta ve Kartal, akbaba, atmaca, doğan ve diğer tüm yabani av hayvanları yer almaktadır.Vahşi cennet olarak ün salmıştır. Horma Kanyonu ise oluşan derin kazanlar şeklinde ki çukurlar ile büyüleyici ve farklı bir yapıya sahiptir.Ilıca şelalesi 10 metre yükseklikten dökülmektedir. Suyun döküldüğü yerde bir havuz oluşmuştur. Havuzun etrafı da çok sayıda ağaç ve bitki barındırmaktadır. Ilıca şelalesinin de yer aldığı Ilıca ilçesinde Bizans’tan kalan bir hamam da mevcuttur.

Kastamonu Valiliği İletişim

Hamam yontama taştan yapılmış bir kubbe şeklinde, 2 metre genişliğinde 3,5 metre uzunluğunda ve 1.80 metre yüksekliğinde oldukça güzel bir yapıya sahiptir. Su sıcaklığı ise 23 derecedir.Doğanyurt ise Kastamonu’nun turizm için en ideal bölgesidir. Kumsal ve koyları, Liman içi plajı ve kadınlar plajı yer almaktadır.Kastamonu sarımsağı dillere destan özelliktedir. Üryani eriği ise sadece Kastamonu’ya has bir lezzettir. Biran kuyu kebabı ve etli ekmekte 800 üzerinde yemek çeşidi ile ünlü Kastamonu ilimizde mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*