Kars Valiliği


kars valiligi
kars valiligi

Kars Valiliği Protokol Listesi: Kars, soğuğu dillere destan illerimizden biridir. Ancak insanlar bu soğuğa inat son derece sıcaktır. İsmi bir Türk boyu olan Karsak’tan gelmektedir. Urartular, İskitliler, Sasaniler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Gürcüler, Akkoyunlular, Karakoyunlular ve Osmanlılar hüküm sürdü bu güzel ilimizde tarih boyunca.Kars, Anadolu’nun Türkler tarafından ilk fethedilen şehridir. Kars’ta yer alan Arkeoloji müzesinde 1600 den fazla eser sergilenmektedir.

Kars Valiliği Duyuruları

Kars’ta kullanılan bir ısıtma sistemi çok dikkat çekmektedir. Bu sisteme ‘peç’ denir. Binaların içerisinde yer alan peçlerde kömür yakıldıktan sonra iç mekân duvarlarından geçirilen borularla binanın tamamının ısıtılması şeklinde gerçekleşmektedir.Kars ile Ardahan illeri sınırında bulunan Çıldır Gölü 125 km’lik bir alana sahiptir. Deniz seviyesinden 1965 metre yüksekliktedir. Çıldır gölü kış aylarında gündüz -20 derece gece ise -45 derecedir.

 Kars Valiliği Adresi

Kars’ta bulunan Fethiye cami Baltık mimariye sahip bir cami örneğidir. Kars kalesi ise Merkez kale ve İçkale gibi isimlerle anılmaktadır. Çevre uzunluğu 3500 metredir. Bir başka önemli eserde Kümbet camisidir. Bin yılı aşkın süredir ayakta olan Kümbet Camii Eski ismi ile Havariler kilisesi Doğu’nun Ayasofya’sı olarak bilinir.Kars’ta yemek kültürünün en ayırt edici özelliği kaz etidir.

 Kars Valiliği İletişim

Kaz eti çok lezzetli olduğu kadar pahalıdır. Aynı zamanda Kars balı ‘da son derece ünlüdür.Kars deyince Sarıkamış’tan bahsetmeden olmaz. Sarıkamış saatte 2400 kişi kapasiteli, bilgisayar donanımlı telesiyesi bulunan bir kayak merkezine sahip, yerli ve yabancı turistlerin kış sporları için tercih ettiği bölgemizdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*