Karaman Valiliği


karaman valiligi
karaman valiligi

Karaman Valiliği Protokol Listesi: Karaman, İç Anadolu Bölgemizde yer alan Karamanlı Devleti’nin tarihine tanıklık etmiş bir ilimizdir. Bir rivayete göre Moğollar, Anadolu’yu fethetmekte ve zaferler kazanmaktadır. Bu sırada Karamanlılar bir taktik geliştirmişler ve o dönem ormanlık olan bu alanda Karaman ordusu koyun postlarına gizlenmiş ve koyun sürüsüne karışarak Moğollara doğru ilerlemişlerdir.

Karaman Valiliği Duyuruları

Moğollar yaklaşan sürüden birkaç koyun keserek olacaklardan habersiz yemeye koyulmuşlar ve bu sırada koyun postları altına gizlenmiş olan Karamanlı ordusunun saldırısı ile yenilgiye uğramışlardır. Bu sebeptendir ki ”Karaman’ın koyunu, sonra çıkar oyunu” sözü deyim olarak günümüze kadar gelmiştir. Karaman, adeta mağaralar ile çevrili bir ilimizdir. Bu mağaralar oldukça dikkat çekici doğal güzelliklerdir. Manazan mağaraları en ünlülerindendir.

Karaman Valiliği Adresi

Yazları serin, kışları ise sıcak olan bu mağaralar yaşamak için oldukça elverişlidir. Karaman ilimizde adından söz ettiren bir de Ermenek’te yer alan Maraspoli Mağarası yer almaktadır. Eski çağlarda yerleşim yeri, sığınak ve zindan olarak kullanılmıştır. Mağaranın içerisinde sarkıt ve dikitler yer almaktadır. Mağarada 200 m. yüksekliğinde büyüleyici bir yer altı şelalesi bulunmaktadır. Tarihi eserler ve kalıntılar oldukça çeşitlidir. Ancak bunların içinde en önemlisi Derbe’dir.

Karaman Valiliği Telefonu

Derbe Kilisesinin Dünyada inşa edilen ilk kiliselerden birisi olduğu bilinmektedir. Derbe, Hıristiyanların kutsal kitabı İncil’de yer almaktadır. Bu sebeple Hıristiyanlar Derbe’yi ziyaret ederek dini inançlarına göre hacı olmaktadırlar.  Karaman kültürel mirası ve doğal güzelliği ile mutlaka görülmesi gereken illerimizdendir. Toyga çorbası, Aşıran pilavı özel yemekleri arasındadır. Karaman ile özdeşleşmiş bir başka şeyde Karaman’ın meşhur koyunudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*