KahramanMaraş Valiliği


kahramanmaras valiligi
kahramanmaras valiligi

Kahramanmaraş Valiliği Protokol Listesi: Milli mücadele döneminin kahraman şehridir Maraş. Unvanını mücadelesinden sonra kazanmıştır. Halkının cesareti dillere destan olmuş ilimizdir. Ulucami, Taş medrese, Kahramanmaraş müzesi, Germencia mozaikleri ve restore edilen konakları ile karşılıyor bizi bu kahraman şehir. Ulucami Maraş işi olarak dikkat çeken ahşap oymadan minaresi ile göz kamaştırıyor. Dulkadiroğulları Süleyman Bey tarafından 1454 yılında yaptırılıyor.

Kahramanmaraş Valiliği Duyuruları

Selçuklu mimarisinin muhteşem özelliklerini taşıyan cami oldukça dikkat çekicidir. Yine Alauddeve Bey tarafından yaptırılmış olan piramit şekline kubbesi ile ünlü Taş Medresede mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Çiftarslan ve Dedeoğlu Konakları Kahramanmaraş evlerinin güzelliğini de gözler önüne seriyor. Genellikle güney cepheye bakan evler yüksek duvarlarla çevrili avlulara sahipler. Kesme taş kullanılarak yapılan Kahramanmaraş evlerinin altında yer alan mahzenler ahır olarak kullanılmıştır.

Kahramanmaraş Valiliği Adresi

Kahramanmaraş’ta yer alan Kahramanmaraş müzesi de ziyaretçilerini bekliyor. Geç Hitit, demir çağı, prehistorik Roma ve Helenistik dönemden eserlerin yer aldığı müzede mamut iskeletleri de yer alıyor.Maraş’ın yemek kültürü oldukça çeşitlidir. Ancak tarhanası ve dondurması son derece ünlüdür. Kâğıt gibi incecik yapılan tarhana çerezlik olarak ta yeniliyor.

Kahramanmaraş Valiliği İletişim

Çerezlik tarhanalar sade, kaymaklı, biberli ya da kızarmış olarak satılıyor.Maraş dondurmasının sırrı ise keçi sütünde saklıdır. Yabani meyvelerin püre haline getirilip karla karıştırılmasıyla hazırlanan karşambaç tatlısından doğan Kahramanmaraş dondurması yiyen herkesi kendisine hayran bırakıyor.Ayrıca her köşede satılan Maraş Çöreği ‘de son derece meşhur. Bir de fırınlı kasaplar var. Kasaptan seçip aldığınız etleri pişirtip yiyebiliyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*