İzmir Valiliği


izmir valiligi
izmir valiligi

İzmir Valiliği Protokol Listesi: İzmir, kelimeler sığmayacak güzellikteki şehirdir. Faytonları, saati, kemer altı çarşısı, agorası, Asansörü ve dillere destan güzellikteki kızları ile ünlü bir kenttir.Konak meydanında yer alan saat kulesi İzmirli mimar Raymond Charles Pere ‘ye 1901 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han’ın tahta çıkışını 25. yılı simgesi olarak yaptırılmıştır. Saat kulesi yakınında yer alan Ayşe Hanım tarafından yaptırılan Konak Camisi, Kütahya işi kırmızı çinileri ile dikkat çekiyor.

İzmir Valiliği Duyuruları

İzmir’de yer alan İzmir Arkeoloji ve Etnografya müzesine de mutlaka gidilmeli. Bodrum, Muğla, Efes, Urla, Aliağa, Denizli, Manisa gibi birçok Ege şehrinde ortaya çıkarılan buluntulardan oluşan bir koleksiyonu İzmir Arkeoloji müzesinde görebilirsiniz.İzmir’in eski cumbalı Rum evlerinin büyülü havasına kaptırıyor insan kendisini bu güzel şehirde. Sokaklarda yürürken o sıcak ve samimi havayı hissediyorsunuz içinizde.Eski kervansaraylarını havraların, hanların kafelerin, mağazaların, bankaların, esnaf lokantalarının, bulunduğu bir çarşıdır.

İzmir Valiliği Adresi

Kızlar ağası hanına girdiğinizde her türlü hediyelik eşyayı bulmanız mümkündür. Ayrıca ney üretim atölyeleri ve ustalarında da rastlayabilirsiniz. Kızlar ağası balık evinde Levrek, Şiş, Sardalya, Sarma, midye dolma gibi leziz ürünler de yiyebilirsiniz. Bunları yerken de Portekiz Fado müzikleriyle yemeğinize lezzet katabilirsiniz.M.Ö 4. yy’de kurulan Agora ticari faaliyetlerin yanında devlet işlerinin de yürütüldüğü bir yapıymış. Uzun yıllar sonunda Agora’dan sadece sütunlar ve bodrum kat kalmış.

İzmir Valiliği Telefonu

İzmir’in ünlü Asansör ‘ün de bir akşam yemeğinde İzmir’i kuşbakışı görebilirsiniz. Pasaport ‘un iskelesinde güneşin batışını izleyebilir, Ünlü kordon boyunda sevdiğinizle el ele yürüyebilir ya da birbirinden süslü faytonlara binebilirsiniz. Ayrıca Kordon’da genç kızlara fal bakan Romanları, bisiklete binen gençleri, balık tutanları görmek mümkündür.İzmir’in meşhur kumrusunda yemeden, Çeşme’de güneşlenmeden, Alaçatı’da sörf yapmadan, Bornova’nın kafelerine uğramadan dönmeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*