İstanbul Müftülüğü


istanbul muftulugu
istanbul muftulugu

İstanbul İl Müftülüğü: T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olan İstanbul İl Müftülüğü ülkemizde herkesçe bilinen din alanında hizmet vermektedir.  Müftülüğünü Doç. Dr. Rahmi Yaran’ın yaptığı kuruluş 27 Kasım 2011’den beri bu görevi üstlenmektedir.İstanbul’da bulunan Hac ve Umre Hizmetlerini yürüten kurumumuz yanı sıra din alanında danışma alanında da hizmet vermektedir.

İstanbul Müftülüğü Hutbeler

İstanbul İl Müftülüğü tüm ilde bulunan camilere hizmek sunmakta olup, yüksek hizmet standartlarında insanlara ulaşmayı hedef haline getirmiştir. Dini alanlarda halka ulaşmayı hedefleyen müftülük, bu konularda çeşitli medya organlarıyla da bu amacına uygun şekilde dergiler yayınlamaktadır. İnsan Kaynakları, Din Hizmetleri,  Din Eğitimi, Hac ve Umre, Yönetim Hizmetleri Müdürlüğü başlığı altında toplanmış 5 birimiyle de hizmetini sürdürmektedir. Aynı zamanda kurum Gençlik Merkezi, Bakımevleri, Kadın Konukevleri gibi yerlerde dini içerikli programlar düzenlemektedir.

İstanbul Müftülüğü Münhal Kadrolar

Çeşitli zamanlarda insanlara yönelik yardım kampanyaları düzenlemektedir. Aynı zamanda kültürel mirası korumayı amaçlayan kurumun da bir kütüphanesi oluşturulmuştur. Bu kütüphanede 456’sı el yazması şeklinde olan toplamda 3961 eser bulunmaktadır. Bu el yazması eserler fıkıh alanında ana kaynak sayılan eserlerdendir. Kuruma ait olan Kültürel Mirasın Korunması Koruma ve Onarım Atölyesi de bulunmaktadır. Zarar görmüş eserlerin onarım çalışmasının yapıldığı bu atölyede eserlerde hiçbir değişiklik yapmadan hizmet verilmektedir. İstanbul İl Müftülüğü Demirtaş Mh .Fetva Yokuşu Sk. No:44 adresinde Fatih semtinde hizmet vermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*