İşsizlik Maaşı


issizlik maasi
issizlik maasi

İşsizlik Maaşı Nedir: Artık işsizliğin çift rakamlı hanelere kadar ulaştığı ülkemizde işsizlere büyük kolaylık sağlayan işsizlik maaşı şartları sağlayan herkese sunulmaktadır. Peki, kimler işsizlik maaşı alır kimler alamaz konuyu biraz daha açalım.

İşsizlik Maaşı Şartları

Öncelikle işten kendi kusurunuz ile çıkarılmamış olmanız gerekmektedir. İşveren kusuruyla yani, küfür, hakaret, ücret ödememe, fazla mesai vermeme gibi nedenlerle istifa edip ve bunları kanıtlamanız halinde, işveren işinize son verdiyse, işyeriniz kapandı ise, süreli bir iş akdi yapıp bu süre dolmuş ise işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

Bu nedenlerden birini taşıyor iseniz işverenden işten ayrıldığınız anda “işten ayrılma bildirgesini” işveren 3 nüsha halinde hazırlayıp 1 nüshasını iten ayrılan kişiye, 1 nüshasını kendisine ve 1 nüshasını da bildirge çıkış nedeni yazarak iş kura gönderir. İş kur işten çıkarılma nedenlerine bakarak işsizlik maaşı verilip verilmeyeceğine bakar. Takdir yetkisi kuruma aittir.

İşsizlik Sigortası

İşten ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde herhangi bir iş kura giderek başvurmanız gerekmektedir. Süreyi geçirmemeyi dikkat ediniz zira geçirilen sürenin ödeneğini alamazsınız. İş kur doğru nitelikleri taşımanız halinde size maaş bağlamaktadır. İşsizlik maaşı bağlanması halinde ilgili bankadan ödemeyi alabilirsiniz. Alacanız maaş ve alma süreniz sigorta prim ödemenizle doğru orantıda olacaktır. İşten çıkarıldınız tarihte 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemiş iseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük olarak 900 gün prim ödemiş iseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemiş iseniz 10 ay işsizlik maaşı almak mümkündür.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Sigortalı işsizler işsizlik maaşı aldığı sürece sağlık hizmetlerinden de yararlanmaktadırlar. Bunun nedeni ise iş kur’un sizin adınıza SSK yatırmış olduğu genel sağlık sigortası primleridir. Prim ödendiği için kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için bu hizmetler aksamıyor. Ancak 100 lük süre zarfı sonunda bu hizmetleri almak için SGK ya giderek iş kurdan işsizlik maaşı aldığını belirtip süre uzatması yapabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu 2017

Bu sürede almış olacağı işsizlik maaşı süresi kadar olacaktır. İşsizlik maaşı alırken işe başlamanız halinde ilgili yerleri bilgilendirerek maaşın iptalini sağlamanız gerekmektir. Her iki yerden de maaş aldınız tespit edilirse maaşınızı faiziyle birlikte geri ödemeniz gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*